SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wyższa inflacja

Wyższa od oczekiwań inflacja na razie nie zwiększa presji na podwyżki stóp proc. - opinia.

Mimo, że inflacja okazała się wyższa od oczekiwań rynkowych, na chwilę obecną nie widać presji na podwyżkę stóp procentowych w najbliższym czasie, oceniają ekonomiści.

„Nadal jest za wcześnie, by spodziewać się podwyżek stóp procentowych, ale jeśli zjawisko silnego wzrostu inflacji netto będzie kontynuowane, pierwszej podwyżki nie można wykluczyć już w IV kwartale 2006 roku” – napisał Ryszard Petru, ekonomista banku BPH w komunikacie.

„Na chwilę obecną nadal prognozujemy pierwszą podwyżkę w I kwartale 2007 roku” – czytamy dalej.

Zdaniem Andrzeja Dziewięckiego, analityka Capital Management Poland, lipcowy wskaźnik inflacji to między innymi efekt suszy.

„Efekt suszy znalazł odzwierciedlenie we wskaźniku cen żywności, która zdrożała w lipcu o 0,4% rok do roku, w porównaniu ze spadkiem o 0,2% w czerwcu” – napisał Dziewięcki w komunikacie.

Jego zdaniem ów efekt miał charakter jednorazowy.

„Dlatego już w sierpniu inflacja może znaleźć się na niższym poziomie. Ceny żywności podlegają dużej sezonowej zmienności nie wpływając na poziom inflacji bazowej i nie powinny w sposób trwały oddziaływać na inflację” – ocenia Dziewięcki.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych pozostały niezmienione w stosunku do czerwca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła w lipcu 1,1%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wyższa inflacja

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl