SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wzrasta zadowolenie zagranicznych firm z lokowania inwestycji w Polsce

Jako największą korzyść wynikającą ze wstąpienia Polski do Unii Europejskiej inwestorzy zagraniczni postrzegają harmonizację prawa wewnętrznego z przepisami wspólnotowymi.

Wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Centrum Badań Marketingowych Indicator, na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Czynnik ten wskazuje połowa (50,4%) badanych firm.
 
Blisko 3/4 inwestorów jest zdania, że włączenie Polski w struktury europejskie wpłynęło na poprawę warunków ich działania.
 
„Jako największą korzyść wynikającą ze wstąpienia naszego kraju do UE inwestorzy postrzegają harmonizację prawa wewnętrznego z przepisami wspólnotowymi. Czynnik ten wskazuje połowa (50,4%) badanych firm. W dalszej kolejności wskazywano: uproszczenie procedur związanych z dostarczaniem towarów na rynku europejskie (35,7%) oraz zniesienie ceł (35,6%)” – czytamy dalej.
 
Z sondażu wynika, że jednymi z głównych czynników wpływających na podjęcie działalności gospodarczej przez inwestorów zagranicznych w Polsce są wielkość polskiego rynku oraz perspektywy wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Decyzja o lokalizacji inwestycji jest też zawsze ściśle związana z zasobami siły roboczej w regionie.
 
„Inwestorzy zagraniczni zwracają uwagę przede wszystkim na koszty pracy (86,3% badanych uznało ten czynnik za ważny, w tym 48,2% za bardzo ważny). Istotne są dla inwestorów także kwalifikacje pracowników (odpowiednio 84,8% i 49,0% wskazań)” – czytamy w raporcie.
 
Indicator podaje, że co trzecia spółka z udziałem kapitału zagranicznego obecna w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat nie korzystała z ulg i zachęt inwestycyjnych.
 
Najbardziej popularną obecnie formą są ulgi z tytułu zatrudniania bezrobotnych, z których korzysta 32,3% badanych firm. Kolejne miejsca zajmują: ulgi w podatkach i opłatach lokalnych (28,2%) oraz pomoc przyznawana z tytułu szkolenia pracowników (20,3%).
 
Z odpowiedzi przedstawicieli firm wynika także, że są oni pozytywnie nastawieni do utworzenia jednej dużej agencji zajmującej się kompleksową obsługą inwestorów w Polsce.
 
„Pomysł ten akceptuje blisko połowa (45,8%) uczestników sondażu. Przedstawiciele firm oczekują ze strony nowej agencji rządowej przede wszystkim dostarczania informacji o warunkach prawno-ekonomicznych inwestowania w Polsce, udostępniania informacji sektorowych oraz pomocy w wyszukiwaniu dogodnych do inwestycji lokalizacji” – czytamy w raporcie.
 
Badanie w 706 spółkach z kapitałem zagranicznym przeprowadziło na zlecenie PAIiIZ Centrum Badań Marketingowych Indicator w grudniu 2005 roku.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wzrasta zadowolenie zagranicznych firm z lokowania inwestycji w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl