SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wzrost PKB w UE wyniesie 2,3% w 2006 r.

Wzrost gospodarczy w całej Unii Europejskiej (UE) w 2006 roku wyniesie, według prognoz Komisji Europejskiej (KE), 2,6%, a w strefie euro 2,1%.

Głównymi czynnikami wzrostu mają być popyt wewnętrzny, inwestycje, a także spodziewane odbicie w gospodarce niemieckiej.

„Wzrost gospodarczy spowolni nieco w 2007 roku, kiedy to wyniesie ok. 2,2% w całej UE i 1,8% w strefie euro” – czytamy w poniedziałkowym komunikacie KE.

Według komunikatu, w latach 2006-2007 Unia Europejska stworzy 3,5 mln nowych miejsc pracy. W poprzednich dwóch latach było to nieco mniej niż 3 mln.

Natomiast inflacja, zdaniem ekspertów KE, utrzyma się na poziomie nieco ponad 2%, mimo stale rosnących cen ropy naftowej.

„Spodziewamy się, że zarówno cała UE, jak i strefa euro, odnotują w tym roku wyższy wzrost gospodarczy, niż w roku 2005. Niestety, niektóre kraje nadal nie wykorzystują swojego całkowitego potencjału do wzrostu, dlatego Europa musi szybko wstąpić na ścieżkę reform, musi skorygować nierównowagę budżetową, a także musi wykorzystać potencjał jaki tkwi w sektorze B&R [badania i rozwój – przyp. ISB]” – powiedział Joaquin Almunia, komisarz ds. ekonomicznych i walutowych.

Zdaniem autorów raportu, największym dla prognoz ryzykiem krótkoterminowym są stale rosnące ceny ropy.

„Bardzo małe zapasy surowca powodują, że rynek jest niezmiernie wrażliwy na każdą informację o ewentualnych zaburzeniach ze strony podaży” – czytamy w komunikacie.

KE ocenia, że jeśli ropa będzie drożała w takim tempie, z jakim mamy obecnie do czynienia, to wcześniejsze prognozy cenowe (68,9 USD za baryłkę w roku 2006 i 71 USD w roku 2007) są mocno zagrożone.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wzrost PKB w UE wyniesie 2,3% w 2006 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl