SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Yasuyoshi Chiba wygrał World Press Photo 2020. Wśród laureatów Tomek Kaczor

W tegorocznej edycji konkursu World Press Photo tytuł Zdjęcia Roku przyznano fotografii Yasuyoshi Chiby z agencji AFP. Polak Tomek Kaczor zdobył główną nagrodę w kategorii Portret.

Prosty głos (fot. Yasuyoshi CHIBA/AFP)Article

Zdjęciem Roku została fotografia zatytułowana „Prosty głos”. Yasuyoshi Chiba, pracujący obecnie jako główny fotograf Agence France-Presse (AFP) w Afryce Wschodniej i na Oceanie Indyjskim, wykonał ją 19 czerwca ub.r. w Chartumie.

Zdjęcie przedstawia scenę z protestów, które w Sudanie trwały od grudnia 2018 roku do sierpnia br. Mężczyzna w środku kadru recytuje poezję, a niektóre stojące wokół osoby oświetlają go latarkami z telefonów komórkowych.

- Deklamował słynny wiersz protestacyjny, improwizował. Kiedy łapał oddech, wszyscy wokół krzyczeli „thawra”, słowo oznaczające w języku arabskim rewolucję. Jego głos i wyraz twarzy zrobiły na mnie takie wrażenie, że musiałem uchwycić tę chwilę - opisuje Yasuyoshi Chiba.

Chiba mieszka na stałe w Nairobi w Kenii. Z AFP jest związany od 2011 roku, początkowo pracował w Brazylii.

Zdjęcie „Prosty głos” dostało też główną nagrodę w kategorii Informacje ogólne.

- W czasach, w których żyjemy, gdy jest dużo przemocy i konfliktów, ważne jest, abyśmy mieli obraz, który może inspirować ludzi. Na fotografii widzimy młodego człowieka, który nie strzela, który nie rzuca kamieniami, ale recytuje wiersz. Potwierdza, ale także wyraża sens nadziei - skomentował Lekgetho Makola, przewodniczący jury World Press Photo.

Polak w finale konkursu

W finale kategorii Zdjęcia Roku w tegorocznej edycji World Press Photo znalazło się ze swoimi fotografiami jeszcze pięciu autorów: Polak Tomek Kaczor, Farouk Batiche z Algerii, Mulugeta Ayene z Etiopii, Ivor Prickett z Irlandii oraz Nikita Teryoshin z Rosji.

Tomek Kaczor za zdjęcie „Przebudzenie” otrzymał też główną nagrodę w kategorii Portret Roku. Fotografia przedstawia Ewę, 15-letnią Ormiankę niedawno wybudzoną z katatonii, czyli skutku Syndromu Rezygnacji. Dziewczyna siedzi na wózku inwalidzkim, obok stoją jej rodzice. Zdjęcie zrobiono w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.

- To choroba, która została szeroko opisana i udokumentowana w Szwecji, choć nie jest to zapewne jedyny kraj, w którym występuje. Pojawia się u dzieci migrantów przymusowych, którzy starają się o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Poziom stresu i trauma u dziecka, wynikające z lęku przed deportacją, doprowadzają do tego, że psychika dziecka się poddaje. Przestaje ono mówić, chodzić, wstawać z łóżka, samodzielnie jeść, w końcu zamyka oczy i popada w rodzaj katatonii. To choroba utraty poczucia bezpieczeństwa. Wychodzi się z niej wówczas, gdy to poczucie w dziecku – ale przede wszystkim w całej rodzinie – zaczyna się odbudowywać - opisuje problem Tomasz Kaczor w jednym z wywiadów.

Twórca wykonał ten portret do reportażu swojej żony Doroty Borodaj do „Dużego Formatu”. Fotografia zatytułowana „Przebudzenie” mówi o tym, co dziecku robi odebranie poczucia bezpieczeństwa, a zarazem co się dzieje, gdy to bezpieczeństwo odzyska. Portret wyróżnia się na tle innych ważnym i mało znanym tematem, ale i formą.


Przebudzenie (fot. Tomasz Kaczor/Gazeta Wyborcza)

Tytuł Fotoreportażu Roku przyznano natomiast serii „Kho, geneza rewolucji” autorstwa Romaina Laurendeaua. Przedstawiają młodych ludzi z Algierii, którzy w lutym ub.r. zapoczątkowali największe protesty w tym kraju od lat.

Cyklowi przyznano też główną nagrodę w kategorii Projekty długoterminowe

W kategorii Sprawy współczesne pierwszą nagrodę otrzymał Nikita Teryoshin za zdjęcie "Nic osobistego - back office wojny" pokazujące biznesmena pakującego broń po zakończeniu konferencji wojskowej.

W kategorii Środowisko zwyciężyło zdjęcie Esther Horvath zrobione dla „New York Timesa”

W kategorii Natura nagrodzony został Alain Schroeder za fotografię konającego miesięcznego orangutana.

Mark Blinch został laureatem kategorii Sport za zdjęcie pokazujące, jak piłka wpada do siatki po rzucie Kawhi Leonarda z Toronto Raptors decydującym o wygranym meczu.

Natomiast w kategorii Newsy wygrał Farouk Batiche z Deutsche Presse-Agentur za zdjęcie przedstawiające protesty studenckie w Algierze.

Do tegorocznej edycji World Press Photo przysłano 74 tys. zdjęć wykonanych przez 4 282 fotografów z 125 krajów. Do finału zakwalifikowane zostały fotografie 44 autorów z 25 krajów. Zdobywcy tytułu Zdjęcia Roku i Fotoreportażu Roku dostaną po 10 tys. euro.

Konkurs World Press Photo jest organizowany od 1955 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Yasuyoshi Chiba wygrał World Press Photo 2020. Wśród laureatów Tomek Kaczor

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl