SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Z "Trybuny" na bruk

Wydawca dziennika "Trybuna" ma kłopoty finansowe

Wydawca dziennika "Trybuna" ma kłopoty finansowe. Chce w związku z tym ograniczyć zarobki dziennikarzy. Wcześniej trzeba im wręczyć wymówienia. Dziennikarzy broni ich syndykat, ktory wszedł w spór zbiorowy z wydawcą gazety, spółką "Ad Novum".

Syndykat Dziennikarzy Polskich w "Trybunie" wszedł w spór zbiorowy z wydawcą gazety. Pracownicy nie zgadzają się na wypowiedzenie układu zbiorowego i wręczenie wszystkim zwolnień.

Rozmowy między zarządem "Ad Novum" a Syndykatem, do którego należy 60 z ok. 70 dziennikarzy "Trybuny" trwają od półtora tygodnia. Zarząd poinformował o planach wypowiedzenia układu zbiorowego oraz wręczenia wszystkim dziennikarzom wymówień. W ten sposób "Ad Novum" chce zmniejszyć płace, co - jak twierdzi - jest konieczne z powodu kłopotów finansowych spółki. Prezes "Ad Novum" Arkadiusz Ostrowski nie ukrywał, że w wyniku tych działań niektórzy stracą pracę. Ile osób - tego nie wiadomo.

W piśmie do zarządu Syndykat wyraził sprzeciw wobec pomysłów wydawcy. Związek jest skłonny rozmawiać o obniżkach płac, ale nie drogą zaproponowaną przez wydawcę. Na razie "Ad Novum" jednak nie ustępuje.

"Dostaliśmy pismo, z którego wynika, że zarząd nie jest skłonny zrealizować dwóch najważniejszych punktów naszych żądań: wycofania wypowiedzenia układu zbiorowego i wycofania zapowiedzi rozwiązania umów o pracę ze wszystkimi dziennikarzami"- powiedział w środę Aleksander Frydrychowicz, szef Syndykatu.

Na razie Syndykat postanowił wejść w spór zbiorowy z wydawcą; nie wyklucza jednak ostrzejszych kroków.

"Zapowiedzieliśmy już w piśmie z naszymi żądaniami, że jeśli nie zostaną one zrealizowane, to będziemy zaostrzać formę protestu do strajku włącznie" - powiedział Frydrychowicz. Dodał, że dziennikarze nie chcieliby posunąć się do takiego kroku, ale sądzi, że do zaostrzenia konfliktu dojdzie.

Prezes "Ad Novum" powiedział, że o decyzji o zgłoszeniu sporu zbiorowego nie wiedział. "Prawdą jest, że zarząd nie wycofuje się ze swojego stanowiska. Prawdą jest też, że będą zwolnienia, ale ich rozmiar zależy od dalszych rozmów z Syndykatem" - wyjaśnił Ostrowski.

Zapytany, czy zarząd nie obawia się strajku dziennikarzy odpowiedział: "Zarząd się nie obawia tego. Zarząd będzie konsekwentny w swoim działaniu".

Sprzedaż "Trybuny" spadła w ciągu ostatniego roku o 25%. Szef "Ad Novum" szacuje, że dziennik przynosi spółce miesięcznie ok. 300 tys. zł strat. Od maja "Ad Novum" zalega z płatnościami z tytułu składek dziennikarzy na ZUS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Z "Trybuny" na bruk

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl