SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Za młodzi na seks

Młodzież rozpoczyna teraz życie seksualne średnio dwa lata wcześniej niż ich rodzice - oceniają naukowcy. I podkreślają: to niepokojące zjawisko.

W Polsce średni wiek inicjacji seksualnej to 18 lat dla mężczyzn i 19 lat dla kobiet. Tyle że takie dane pokazują badania, które uwzględniają i młodzież i ich rodziców. Jeśli zapytać tylko młodzież okaże się, że aż 20 procent chłopców i 10 procent dziewcząt deklaruje, iż miała pierwszy stosunek seksualny w wieku 15 lat - podała "Rzeczpospolita".

 - To już jest bardzo niepokojące - komentuje prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, który sprawdzał zachowania młodzieży.

          

Z badań CBOS sprzed kilku lat wynika, że wśród osiemnastolatków połowa dziewczyn i trzy czwarte chłopców ma za sobą pierwszy stosunek seksualny. W takich samych badaniach robionych 18 lat temu o rozpoczęciu współżycia mówiła co trzecia dziewczyna i dwie trzecie chłopaków. - Musimy zdać sobie sprawę, że młodzież teraz rozpoczyna życie seksualne średnio o dwa lata wcześniej niż ich rodzice. Pierwszą aktywność seksualną podejmuje zazwyczaj w wieku 17 lat - dodaje socjolog Wiktoria Wróblewska z SGH.

Dziś prawie 70 procent ankietowanych studentów deklaruje, że przed zawarciem małżeństwa zamierza mieszkać ze swoim partnerem. Na zachowania młodych ludzi wpływa to, czy piją oni alkohol, palą papierosy, używają narkotyków. - To pokazuje, że jeśli chcemy zachęcać młodzież, by później wkraczała w tę sferę życia, musimy przygotowywać programy obejmujące wszystkie wymienione zachowania - komentował Szymon Grzelak z Fundacji Homo Homini.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Za młodzi na seks

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl