SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zajdel-Kurowska z MinFin: Wzrost PKB w 2009 r. na pewno przekroczy 3,0%

Resort finansów bierze pełną odpowiedzialność za 3,7-proc. prognozę wzrostu gospodarczego na 2009 r., wynika z wypowiedzi wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej. Jej zdaniem, istnieją oczywiście ryzyka niższego wyniku, ale będzie to na pewno więcej niż 3,0%, jak prognozują niektórzy analitycy.

Zajdel-Kurowska z MinFin: Wzrost PKB w 2009 r. na pewno przekroczy
3,0%

"W tej chwili nie ma żadnych obaw, że wzrost gospodarczy w 2009 r. będzie niższy niż 3,0%. Jednak, według wszelkich danych, jakie na dziś posiada resort finansów, wyniesie on 3,7%" - powiedziała Zajdel-Kurowska dziennikarzom.

Wiceminister dodała, że resort celowo tak długo zwlekał z weryfikacją założeń dotyczących wzrostu PKB, aby złożona w Sejmie w ubiegłym tygodniu poprawka była jak najbardziej realistyczna. Jej zdaniem, daje to pewność, że ewentualna autopoprawka do budżetu, o ile będzie w ogóle potrzebna, nastąpi najwcześniej w połowie 2009 r.

"W pierwszej połowie roku następuje wpłata podatku PIT i to, w połączeniu z podatkami *pośrednimi, da nam dopiero obraz gospodarki w przyszłym roku. Nie spodziewam się jednak istotnego zawirowania po stronie podatków pośrednich na początku 2009 r., więc droga do autopoprawki jest bardzo daleka" - powiedziała Zajdel-Kurowska.

W jej ocenie, nie ma także obaw, jeśli chodzi o popyt krajowy; także inwestycje nie będą spadać w tak gwałtownym tempie, jak wróżą niektórzy eksperci. Dodatkowo nawet, jeśli nastąpi spadek inwestycji prywatnych, to zostaną one zastąpione inwestycjami infrastrukturalnymi ze środków unijnych. Dlatego resort finansów pozostaje optymistyczny w szacowaniu tempa wzrostu gospodarczego w 2009 r.

"W obecnej sytuacji zewnętrznej nie mogę na pewno powiedzieć, że przyszłoroczny wzrost wyniesie na pewno 3,7% czy 3,0%, ale z naszych wszelkich dostępnych danych wynika, że nie ma możliwości, by było to poniżej 3,0%" - zapewniła Zajdel-Kurowska.

  • Więcej informacji:
  • PKB
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zajdel-Kurowska z MinFin: Wzrost PKB w 2009 r. na pewno przekroczy 3,0%

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl