SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zajdel-Kurowska z MinFin zapowiada dalsze emisje zagr. pomimowzrostu kosztów obsługi

Przy obecnym kursie złotego roczny koszt obsługi zadłużeniazagranicznego wzrósł o ok. 700 mln zł wobec założeń z budżetu,wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceminister finansów KatarzynyZajdel-Kurowskiej. Jednak, w jej ocenie, nie jest to jeszczepowodem do obaw, więc resort planuje kolejne emisje na rynkizagraniczne.

"Z punktu widzenia obsługi zadłużenia zagranicznego gwałtownywzrost kursu złotego jest dużym problemem, ponieważ to częśćwydatków sztywnych i nie możemy sobie pozwolić na niespłacanienaszych zobowiązań. Po dzisiejszym kursie koszty obsługi zadłużeniazagranicznego są o ok. 700 mln zł wyższe niż w przyjętej ustawiebudżetowej" - powiedziała Zajdel-Kurowska w wywiadzie dla w TVNCNBC Biznes.

Wiceminister przypomina jednak, że zapisany w budżecie poziom3,35 zł za euro jest kursem średniorocznym, więc na razie nie mapowodów do zmartwień. Tym bardziej, że zadłużenie zagranicznestanowi tylko 25,0% całego zadłużenia. Dlatego resort finansów niezamierza rezygnować z zadłużania się za granicą i w najbliższymczasie można oczekiwać emisji obligacji na rynki zewnętrzne.

"Obecnie przymierzamy się do emisji na rynku szwajcarskim, aprzed końcem ubiegłego roku odbyliśmy road show na rynku japońskimi czekamy na sygnał od inwestorów z tego rynku, kiedy pojawi sięrealny popyt. Tak więc te dwie emisje będą najszybciej" -powiedziała Zajdel-Kurowska.

Wiceminister nie precyzuje jednak konkretnych terminów - nadalbędzie to uzależnione od sytuacji na rynkach i może się wydarzyć "wkażdej chwili".

Polska sprzedała ostatnio papiery nominowane w walucie obcej wstyczniu 2009 r. Były to euroobligacje o wartości 1 mld euro.

Natomiast w 2007 roku Polska uplasowała euroobligacje za 3 mldeuro oraz 10-letnie "samuraje" za 25 mld jenów i 20-letnie za 60mld jenów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zajdel-Kurowska z MinFin zapowiada dalsze emisje zagr. pomimowzrostu kosztów obsługi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl