SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zapowiada się gigantyczna kara dla TPSA

Szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska chce kar dla TPSA przekraczających 100 mln zł.

Szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska powiedziała w czwartek, że jej urząd rozważa ukaranie Telekomunikacji Polskiej karą powyżej 100 milionów złotych za opóźnienie we wprowadzeniu hurtowej sprzedaży abonamentu.

- Dziś rano dostałam pismo z TPSA poparte raportem KPMG, że TPSA potrzebuje ośmiu miesięcy na wdrożenie WLR (hurtowej sprzedaży abonamentu). Jutro spotykam się z TPSA – powiedziała Streżyńska.

Jeżeli nie okaże się, że to opóźnienie wynika z błędu UKE, to będziemy rozważać nałożenie kary w wysokości ponad 100 milionów złotych" - powiedziała dziennikarzom Streżyńska.

TPSA poinformowała w komunikacie, że z przeprowadzonego przez KPMG audytu wynika, że najkrótszy realny czas wprowadzenia WLR to osiem miesięcy od zamknięcia negocjacji z Tele2, które nie zostały jeszcze zakończone. Zdaniem spółki, nierealne jest uruchomienie tej usługi tak, jak nakazał Urząd Komunikacji Elektronicznej (URE), a więc od 14 września.

- Telekomunikacja Polska oraz Tele 2 nie są gotowe do świadczenia hurtowej sprzedaży abonamentu (WLR) od 14 września 2006 roku. Narzucony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej 2-miesięczny okres na wdrożenie tej usługi jest zbyt krótki i nie uwzględnia możliwości technicznych i organizacyjnych obu firm. Telekomunikacja Polska podkreślała to od początku i 6 września złożyła do UKE oficjalny wniosek o zmianę terminu wprowadzenia usługi – czytamy w komunikacie TP SA.

TP SAzapewniła, że robi wszystko by termin ten skrócić, zwraca jednak uwagę, że inni operatorzy narodowi w Europie dostosowywali swoje sieci i systemy informatyczne do WLR nawet 24 miesiące. Operator podał, że dostosowanie jej sieci do warunków hurtowej sprzedaży abonamentu wymaga głębokiej ingerencji w sieci informatyczne (m.in. billing i taryfikacja) oraz inwestycji w kwocie około 60 mln zł

. Nie jest to jedyna kara, którą może nałożyć urząd na TPSA. Kolejne będą dotyczyć opóźnień w udostępnianiu biura numerów, oraz nierozdzielenia abonament telefonicznego od usługi dostępu szerokopasmowego do internetu, Neostrada. O wysokości tej ostatniej urząd jeszcze nie zdecydował. - Dziś lub jutro zdecydujemy co do kary za opóźnienie w udostępnieniu biura numerów. Ta kara będzie wynosić około trzech milionów złotych. Około poniedziałku zdecydujemy zaś o karze za nierozdzielenie Neostrady i abonamentu - powiedziała Streżyńska.

Przychody TPSA w 2005 roku wyniosły 12,2 mld zł. UKE może nałożyć karę do wysokości 3 proc. przychodów spółki za miniony rok.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zapowiada się gigantyczna kara dla TPSA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl