SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zaskakujące dane o produkcji i PPI nie dają szans na obniżkę stóp w X - analitycy

Zaskakujące dane o produkcji przemysłowej (wyższej od oczekiwanej) i cenach producentów (deflacji przy oczekiwanej niewielkiej inflacji) we wrześniu świadczą o braku presji inflacyjnej oraz o wciąż niskim tempie wzrostu gospodarczego, uważają ekonomiści.

Dane te nie zmieniają jednak oczekiwań co do obniżki stóp procentowych, która spodziewana jest w listopadzie.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w środę, że produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 9,8% w ujęciu miesięcznym i o 5,5% r/r. Średnia oczekiwań analityków ankietowanych przez agencję ISB wynosiła 4,65%.

Był to największy wzrost produkcji w całym trzecim kwartale br., odnotowali analitycy ING Banku Śląskiego.

„Jednakże średnia w III kw. wyniosła 4,3%, co raczej nie usatysfakcjonuje Rady Polityki Pieniężnej (RPP)” – napisał w komentarzu do danych Bartosz Pawłowski, ekonomista ING BSK.

Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH, oblicza na podstawie tych danych, że wzrost PKB w trzecim kwartale wyniósł 3,5% wobec 2,8% w drugim i 2,1% w pierwszym kwartale. W całym roku wzrost gospodarczy wyniósłby 3,1% (resort finansów oczekuje nieco ponad 3,0%, a bank centralny – ok. 3,5%).

GUS podał także, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) we wrześniu 2005 roku nie zmieniły się wobec sierpnia i spadły o 0,2% w porównaniu z wrześniem 2004 roku.

Zdaniem Pawłowskiego, ten zaskakujący spadek PPI świadczy o braku w gospodarce presji inflacyjnej po stronie popytowej.

„Co więcej, ostatnie dane pokazują, że ostro rosnące ceny energii nie są też dużym zagrożeniem dla inflacji bazowej” – zauważył ekonomista.

Dlatego ING podtrzymuje opinię, że RPP obetnie stopy procentowe o 50 pb w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

„Naszym zdaniem, dzisiejsze dane nie wpłyną na decyzję RPP w tym miesiącu. Jednakże stosunkowo słaba dynamika PKB wraz z deflacją PPI stanowią wsparcie dla obniżki stóp o 25 pb w listopadzie” – napisał w środowym raporcie Petru.

Obaj analitycy zgadzają się, że przyszłotygodniowe posiedzenie RPP zakończy się brakiem zmian w wysokości stóp procentowych ze względu na przedłużającą się niepewność na scenie politycznej.

RPP obniżała stopy proc. w tym roku pięciokrotnie, o 2 pkt proc. w przypadku głównej stopy (referencyjnej), która wynosi obecnie 4,50%. Nastawienie w polityce pieniężnej pozostaje łagodne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zaskakujące dane o produkcji i PPI nie dają szans na obniżkę stóp w X - analitycy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl