SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZBP chce, aby nowy nadzór objął wszystkie instytucje finansowe

Nadzór nad całym rynkiem finansowym powinien być skupiony wokół banku centralnego i objąć wszystkie instytucje finansowe, również SKOK-i, pośredników kredytowych i instytucje udzielające pożyczek.

Twierdzą przedstawiciele Związku Banków Polskich (ZBP).

„Z doświadczeń na arenie międzynarodowej wynika, że nadzorem budowanym wokół banku centralnego powinny być objęte wszystkie instytucje finansowe. Mamy dość sytuacji, gdzie instytucje kojarzone z bankami zachowują się w sposób naganny” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, odnosząc się do rządowego projektu utworzenia Komisji Nadzoru Finansowego.

I dodał, że ZBP pozytywnie ocenia obecnie funkcjonujący system nadzoru,a zmiany w zakresie nadzoru powinny następować ewolucyjnie, tak, aby została zachowana stabilność rynku finansowego.Tego bowiem oczekują zarówno klienci, którzy posiadają w bankach oszczędności,jak i inwestorzy zagraniczni.

Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, powołanie Komisji Nadzoru Finansowego sprawi, że banki będą musiały rocznie wyłożyć od 120 do 150 mln zł rocznie. Do tej pory bowiem koszty nadzoru leżały po stronie NBP.

28 sierpnia Rada Ministrów przyjęła i rekomendowała do dalszych prac projekt ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. 23 czerwca odbyło się pierwsze czytanie ustawy w sejmie, który skierował ją do Komisji Finansów Publicznych. Terminy prac nie są jeszcze określone, ale ustawa została skierowana na szybką ścieżkę legislacyjną.

Nadzór nad rynkiem finansowym w postaci Komisji Nadzoru Finansowego miałby obejmować nadzory: bankowy, emerytalny, ubezpieczeniowy, nad rynkiem kapitałowym, nad instytucjami pieniądza elektronicznego, nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego.

Z dniem wejścia w życie ustawy zostaną zlikwidowane Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, a także Biuro Rzecznika Ubezpieczonych. Z kolei z dniem 31 grudnia 2006 r.likwidacji ulegnie Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego oraz zostanie zniesiona Komisja Nadzoru Bankowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ZBP chce, aby nowy nadzór objął wszystkie instytucje finansowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl