SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Zdaniem Polaków spadła siła nabywcza złotówki

80 proc. badanych uważa, że rok temu za tę samą sumę pieniędzy co obecnie, można było kupić więcej różnego rodzaju towarów. W mniejszości pozostają ankietowani mający inne zdanie - podał w piątek CBOS.

Zdaniem Polaków spadła siła nabywcza złotówki

Opinia, iż w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy siła nabywcza pieniądza wzrosła zyskała 10 proc. wskazań, a że nie uległa zmianie - 9 proc.

"Rekordowa w stosunku rocznym inflacja znajduje potwierdzenie w społecznej percepcji cen: Polacy powszechnie uważają, że rok temu za tę samą sumę pieniędzy co dziś można było kupić więcej różnego rodzaju towarów; na ogół też odczuwają wzrost cen poszczególnych produktów" - napisano w komentarzu.

Według CBOS w opiniach na temat aktualnych cen niemal wszystkich omawianych towarów dominuje pogląd, że plasują się one na poziomie wyższym niż przed rokiem.

"Ankietowani powszechnie odczuwają podwyżkę cen paliw (95 proc., w tym 85 proc. zdecydowanie) i artykułów spożywczych, takich jak: cukier i wyroby cukiernicze (95 proc., w tym 76 proc. zdecydowanie), produkty zbożowe (93 proc., w tym 61 proc. zdecydowanie), mięso i wędliny (90 proc.), nabiał (89 proc.) oraz warzywa i owoce (86 proc.)" - napisano w komunikacie.

"Prawie trzy czwarte badanych uważa, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy podrożały papierosy (74 proc.) i lekarstwa (73 proc.), dwie trzecie respondentów (66 proc.) dostrzega wzrost cen środków czystości, ponad połowa (57 proc.) - odzieży i obuwia, a niespełna połowa (48 proc.) - napojów alkoholowych" - dodano.

"Mniej respondentów twierdzi, że w porównaniu z sytuacją sprzed roku zdrożały gazety i czasopisma (42 proc.) oraz sprzęt elektroniczny (30 proc.) - w obu przypadkach opinie takie są równie częste jak pogląd, że ceny tych towarów się nie zmieniły (odpowiednio: 38 proc. i 34 proc.)" - głosi komunikat.

CBOS zaznacza, że percepcja inflacji w zasadzie nie pozostaje w związku z czerwcowymi ocenami sytuacji gospodarczej kraju.

"Sceptycyzmu w opiniach o kondycji polskiej gospodarki - przynajmniej w chwili obecnej - nie można więc łączyć z postrzeganym wzrostem cen w stosunku do ubiegłego roku" - napisano.

Badanie przeprowadzono w dniach 2 - 8 czerwca 2011 roku na liczącej 1164 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zdaniem Polaków spadła siła nabywcza złotówki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl