SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zdrożeją kredyty we frankach szwajcarskich

Szwajcarski bank centralny, zgodnie z oczekiwaniami rynku, podniósł główną stopę o 0,25 punktu procentowego.

Po tej podwyżce wynosi ona półtora procent. Wcześniej, po marcowej, wynosiła 1,25 procent.

Poziom stóp procentowych w Szwajcarii ma duże znaczenie dla Polaków, którzy tak chętnie zaciągają kredyty we frankach szwajcarskich. Obawiają się bowiem, że w ślad za podwyżkami stóp będą musieli płacić wyższe raty.

Tych obaw nie podziela jednak Maciej Kossowski, analityk z firmy doradztwa finansowego Expander. Jego zdaniem rynek już kilka tygodni temu zdyskontował podwyżki, których można było się spodziewać.

Maciej Kossowski zwrócił uwagę, że kredyty mieszkaniowe są oparte na rynkowych stopach procentowych a nie urzędowych, a banki aktualizują oprocentowanie raz na kwartał, albo też raz na pół roku.

Jego zdaniem, w wyniku dzisiejszej podwyżki, rata kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich na kwotę 150 tysięcy złotych może zdrożeć o kilkanaście złotych w skali miesiąca.

Analityk uważa, że pomimo podwyżek stóp procentowych w Szwajcarii, raty kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich są nadal tańsze niż raty kredytów złotowych.

Trzy czwarte wszystkich kredytów zaciąganych przez Polaków na cele mieszkaniowe to kredyty w walutach obcych. Aż 95 procent tych kredytów zaciąganych jest we frankach szwajcarskich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zdrożeją kredyty we frankach szwajcarskich

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl