SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zielone światło dla cyfrowej rewolucji w telewizji

Z końcem 2012 roku Polska wyłączy analogowy sygnał telewizyjny - zdecydowali przedstawiciele rządu, KRRiT i UKE.

Już za dwa lata ma ruszyć pierwszy cyfrowy multipleks, w którym znajdą się wszystkie dotychczas nadające kanały naziemne - informuje "Rzeczpospolita".

Właśnie zapadły kluczowe rozstrzygnięcia na szczeblu politycznym - grupa robocza składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Transportu, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwa Kultury opracowała zręby strategii cyfryzacji. Pod koniec lutego trafią one pod obrady zespołu międzyresortowego. W marcu sprawą ma się zająć rząd - podała "Rz".

Co zaproponowała grupa robocza? - Chcemy, by z końcem 2012 r. z polskiego eteru zniknął sygnał analogowy - mówi "Rz" Wojciech Dziomdziora, członek KRRiT. To o dwa lata wcześniej, niż zakładała strategia przyjęta przez rząd w 2005 r., ale zgodnie z ostatnimi zaleceniami Komisji Europejskiej. W 2009 r. miałby rozpocząć nadawanie pierwszy - i jedyny w okresie przejściowym - cyfrowy multipleks (wiązka częstotliwości, w której nadawanych jest kilka programów jednocześnie). Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii kompresji sygnału MPEG 4, zmieściłyby się w nim wszystkie obecne programy nadawane naziemnie: TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVN, Polsat, TV 4 i Puls.

Wg "Rz" przejście na nadawanie cyfrowe będzie w Polsce wielką operacją, bo ze zwykłych anten telewizję odbiera u nas połowa gospodarstw domowych, czyli ok. 7 mln. Eksperci zdają sobie sprawę, że nie będzie łatwo zmusić ludzi do kupowania kosztownych dekoderów niezbędnych do odbioru cyfrowego sygnału. Dlatego np. w Niemczech i Włoszech rząd dofinansował zakup tych urządzeń. Grupa robocza zaleca, by tak samo stało się w Polsce - model pomocy publicznej ma wypracować Ministerstwo Gospodarki.

Według pierwotnej, odrzuconej strategii, na początku miały być w Polsce dwa multipleksy. Na jeden ostrzyła sobie zęby TVP, na drugi POT - spółka Polsatu i TVN. Teraz wszystkie konkurujące stacje będą musiały - w okresie przejściowym - pomieścić się pod jednym dachem.

Po wyłączeniu sygnału analogowego znajdzie się w naszym eterze miejsce dla 6-8 multipleksów, czyli kilkudziesięciu kanałów. Rzecznik UKE Jacek Strzałkowski podkreśla,że o tym, kto dostanie multipleksy, zdecyduje przetarg. Na razie jednak nie wiadomo, jakie byłyby jego zasady.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zielone światło dla cyfrowej rewolucji w telewizji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl