SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Złe prawo przeszkadza najbardziej

Zła jakość prawa, nieuczciwa konkurencja i niestabilna sytuacja polityczna, to tylko niektóre bariery funkcjonujące w otoczeniu małych i średnich przedsiębiorstw.

Ze zleconego przez Krajową Izbę Gospodarczą sondażu wynika, iż przedsiębiorcy będą musieli jeszcze poczekać na zmiany, gdyż - jak uważają – deklarowana przez władze publiczne chęć poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej nie jest poparta konkretnymi działaniami.

W pierwszej dekadzie lutego 2006 wśród właścicieli i wyższej kadry kierowniczej małych i średnich przedsiębiorstw, KIG przeprowadziła badanie, którego celem było stwierdzenie, czy w warunkach dla prowadzenia działalności gospodarczej nastąpiły zmiany i w jakim kierunku. Jak wynika z raportu sytuacja w tym sektorze pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

  Niemal 70 proc. przedsiębiorców przyznało, że najistotniejszym problemem jest zła jakość stanowionego prawa, przejawiająca się niejasnymi i nieprecyzyjnymi ustawami. Wymieniano także: niestabilny system prawny i podatkowy (57 proc. badanych), niedostosowanie prawa pracy (53,9 proc.), nieuczciwą konkurencję i pozapłacowe koszty pracy (46,7 proc.). Przedstawicie małych i średnich firm uważają, że zainteresowanie władz  poprawą warunków prowadzenia działalności gospodarczej ogranicza się wyłącznie do deklaracji. Tylko nieliczny odsetek ankietowanych, czyli 15 proc., dostrzega aktywność władz na rzecz usuwania barier hamujących przedsiębiorczość. Na pytanie: „jakie istotne bariery udało się Pani/Panu usunąć w ciągu ostatniego roku?” zdecydowana większość – 69,4 proc. badanych – stwierdziła, iż żadne istotne dla nich bariery nie zostały usunięte. Niewielu przedsiębiorców dostrzegło fakt usunięcia konkretnych barier i potrafiło je wymienić.

   Jednak mimo trudności i niedogodnień firmy z sektora MSP chcą się rozwijać. Aż 69 proc. firm chce podjąć nowe inwestycje, 62 proc. - zwiększyć zatrudnienie i wprowadzić nowe produkty czy usługi na rynek, natomiast 60 proc. przedsiębiorców planuje wejścia na nowe rynki.

Do powszechnych barier zaliczany jest również ogólny klimat dla prowadzenia działalności gospodarczej. Tylko 14 proc. ankietowanych twierdzi, że się poprawił, 67 proc. badanych uważa, że klimat biznesowy nie uległ zmianie, a pozostali (17 proc.) uznają, że jest coraz gorzej.

Nie ulega wątpliwości, że sytuacja w sektorze MSP musi ulec zmianie. Właśnie w tych przedsiębiorcach i ich firmach tkwi ogromny potencjał rozwojowy, dlatego usuwanie barier z ich otoczenia przyczyniłoby się do przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego kraju. Tego potencjału nie wolno zmarnować, dlatego Krajowa Izba Gospodarcza oczekuje skonkretyzowania deklaracji obecnego rządu co do usuwania wymienionych barier i jest gotowa współpracować w tym zakresie.

Badanie dla Krajowej Izby Gospodarczej wykonała Agencja Badań Rynku OPINIA wśród 599 firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 249 pracowników.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Złe prawo przeszkadza najbardziej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl