SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Złoty najdroższy od stycznia

W czwartek złoty znacząco umocnił się wobec euro i dolara. Razem ze złotym rosły kursy m.in. czeskiej korony i węgierskiego forinta. Analitycy podkreślają, że taka sytuacja pokazuje, że sentyment inwestorów zagranicznych wobec rynków wschodzących jest bardzo pozytywny.

Złoty najdroższy od stycznia

"Wraz z naszą walutą nowy rekord siły względem euro pobiła czeska korona, umacniał się także węgierski forint. To pokazuje, że zagraniczny kapitał wciąż jest zainteresowany naszym regionem. Niewątpliwie na plus dla złotego należy zaliczyć wczorajszy komunikat resortu skarbu o planowanych dużych prywatyzacjach w 2009-2010 r., a także ranne dane o dynamice sprzedaży detalicznej w czerwcu" - ocenił analityk DM BOŚ Marek Rogalski, podkreślając że złoty był dziś najmocniejszy od stycznia br.

Opublikowane dziś dane nt. czerwcowej sprzedaży detalicznej okazały się znacząco lepsze od oczekiwań rynku. Co więcej wiceprezes GUS oceniła, że dynamika wzrostu PKB w II kw. może być zbliżona do wyniku zanotowanego w I kw., kiedy Polska była jednym z niewielu europejskich krajów, których gospodarka się rozwijała.

"W krótkim okresie o sile złotego decydują jednak nastroje, czyli tak naprawdę sytuacja na największych giełdach papierów wartościowych. Dopóki amerykańskie spółki będą podawać wyniki lepsze od wcześniejszych pesymistycznych oczekiwań analityków, dopóty wzrosty na rynkach akcji nie będą zagrożone, a zarazem inwestorzy będą skłonni podejmować większe ryzyko. I na tym będzie zyskiwał złoty" - dodał analityk.

Jego zdaniem, nie można wykluczyć scenariusza w którym w piątek zobaczymy poziom 4,20 zł za euro i WIG20 powyżej 2.045 pkt.

W czwartek po godz. 17:00 za jedno euro płacono 4,2170 zł a za dolara 2,9586 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,4254.

W czwartek ok. godz. 9:40 jedno euro kosztowało 4,2422 zł, a dolar 2,9813 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,4234.

W środę ok. godz. 17:00 za jedno euro płacono 4,2559 zł, a za dolara 2,9949 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,4211.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Złoty najdroższy od stycznia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl