SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Złoty znowu stracił wobec głównych walut

W poniedziałek kurs złotego spadał wobec głównych walut w czasie sesji, która charakteryzowała się silną zmiennością. Część analityków uważa, że polska waluta jeszcze w tym tygodniu powinna się umocnić, przynajmniej wobec euro.

Złoty znowu stracił wobec głównych walut

"Notowania EUR/PLN ustanowiły swój szczyt w ubiegły czwartek w okolicach 3,99 zł, ani dalsze spadki giełdowych indeksów i kolejny rajd jena i dolara względem pozostałych walut, tego nie zmieniły. Siła strony podażowej zaczęła maleć, co można było zauważyć w piątek, a także dzisiaj. Złoty nadal tracił tylko do dolara, franka i jena, co było wynikiem dalszego umacniania się tych walut na rynkach światowych, a nie bezpośrednią kontynuacją ucieczki inwestorów z naszego rynku" - poinformował główny analityk First International Traders Marek Rogalski.

Rogalski zwrócił uwagę na to, że w poniedziałek po raz pierwszy od kilku dni, nieznacznie spadły rentowności obligacji skarbowych, co może sugerować, że kapitał pomału powraca na rynek. Według niego, niewykluczone że część inwestorów zaczęła dyskontować potencjalne pozytywy płynące z pomocy udzielonej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy Ukrainie, a zwłaszcza Węgrom.

"Nie bez znaczenia są też plany polskiego rządu, co do wprowadzenia gwarancji dla rynku międzybankowego, czy też zbliżający się termin publikacji "drogi do euro" (najprawdopodobniej jutro). W takiej sytuacji wystarczy tylko pozytywny impuls z Wall Street, który pomógłby zatrzymać globalną wyprzedaż i ucieczkę inwestorów w stronę tzw. bezpiecznych aktywów" - ocenił Rogalski.

Według Rogalskiego, kluczowym dniem tygodnia może być środa. Według niego Fed może tego dnia poinformować o kolejnej obniżce stóp procentowych.

"Jeżeli przyjąć, że ten tydzień przyniesie przełom na Wall Street, można założyć, że notowania EUR/USD powrócą do piątku w okolice 1,30 i wyżej, gdyż spadnie presja na dalsze szaleńcze zakupy dolara. To w połączeniu ze wspomnianymi wcześniej czynnikami z kraju i naszego regionu, może przełożyć się na spadek EUR/PLN w okolice 3,70, a USD/PLN 2,84" - ocenił analityk.

W poniedziałek ok. godz. 16:45 za euro płacono 3,8465 zł, a za dolara 3,0952 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2429.

W poniedziałek ok. godz. 11:00 za euro płacono 3,8300, a za dolara 3,0915 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2420.

W piątek po godz. 16:30 za euro płacono 3,8331, a za dolara 3,0255 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2670.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Złoty znowu stracił wobec głównych walut

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl