SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł ojciec Anny Marii Jopek

Stanisław Jopek - legenda Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego - nie żyje.

Tenor zmarł we wtorek w południe. Miał 71 lat.

Stanisław Jopek uczył się śpiewu w szkole muzycznej w Kościerzycach na Dolnym Śląsku. W 1952 roku został wybrany spośród kilku tysięcy kandydatów do Zespołu Pieśni i Tańca "Skolimów". Wkrótce został solistą w tym zespole. Dzięki swemu talentowi wokalnemu w 1956 roku został przyjęty do Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".

Towarzyszył zespołowi "Mazowsze" na wszystkich koncertach w kraju i za granicą. Śpiewał w 36. językach. Były to przeważnie piosenki ludowe danego kraju, oraz arie i pieśni operowe. Słynął też z wykonywania pieśni Chopina, Moniuszki oraz polskich kolęd.

Szlagierem Stanisława Jopka był "Furman". Dzięki niej otrzymał żartobliwy tytuł - Pierwszego Furmana Rzeczypospolitej. Piosenka ta niezmiennie wywoływała spontaniczne reakcje publiczności i skandowanie o bisy.

Talent po Stanisławie Jopku odziedziczyły obie jego córki. Patrycja jest skrzypaczką, Anna Maria znaną piosenkarką jazzową.

Stanisław Jopek za wybitne zasługi i rozsławianie narodowej kultury w kraju i za granicą uhonorowany został licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami. Najważniejsze z nich to: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, tytuł "Wybitnego Śpiewaka Ludowego" nadany przez ZASP i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmarł ojciec Anny Marii Jopek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl