SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Znamy finalistów nagrody NIKE 2010, finał 3 października

Jury Nagrody Literackiej NIKE 2010 ogłosiło w piątek listę tegorocznych finalistów – w siódemce nominowanych znalazły się 3 tomy poezji, dramat, zbiór opowiadań, reportaż i biografia. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w 3 października.

Znamy finalistów nagrody NIKE 2010, finał 3 października

W tym roku po raz trzeci w historii Nagrody Nike zdarzyło się, że do finału nie nominowano żadnej powieści (wcześniej - w latach 1998 i 2005). Wybrani przez jury finaliści Nike 2010 to trzy tomy poetyckie, zbiór opowiadań, dramat, reportaż i biografia:

- „Dni i noce”, Piotr Sommer, Biuro Literackie, Wrocław
- „Ekran kontrolny”, Jacek Dehnel, Biuro Literackie, Wrocław
- „Jasne niejasne”, Julia Hartwig, a5, Kraków
- „Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu”, Magdalena Grochowska, Świat Książki, Warszawa
- „Nasza klasa”, Tadeusz Słobodzianek, słowo / obraz terytoria, Gdańsk
- „Nocni wędrowcy”, Wojciech Jagielski, W.A.B., Warszawa
- „Śmierć czeskiego psa”, Janusz Rudnicki, W.A.B., Warszawa.

Reportaż Wojciecha Jagielskiego „Nocni wędrowcy” to swoista reporterska powieść, która skłania do porzucenia tradycyjnego myślenia o gatunkach literackich. Podobnie jest z kolejną finalistką: „Śmiercią czeskiego psa” Janusza Rudnickiego, tomem opowiadań wysnutych z notatek prasowych i wspomnień. Trzy wskazania na tomy poetyckie honorują autorów różnych pokoleń i estetyk: Julię Hartwig (ur. 1921), poetkę odwołująca się do tradycji kultury, Piotra Sommera (ur. 1948), buntownika przeciwko skostnieniu poetyckiego języka i Jacka Dehnela (ur. 1980), cyzelującego poetycką formę, ale otwartego na świat współczesny. Finalistą Nike został również dramat „Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka - pierwszy utwór literacki, który z sukcesem zmierzył się z tematem zbrodni w Jedwabnem. To dopiero drugi przypadek (po „Kartotece rozrzuconej” Tadeusza Różewicza w 1998 r.), by dramat znalazł się w finale. Stawkę zamyka monumentalna książka Magdaleny Grochowskiej o Jerzym Giedroyciu - pierwsza biografia poświęcona jednej z najważniejszych postaci XX-wiecznej historii Polski.

W 2010 Nagroda Literacka Nike zostanie wręczona po raz czternasty. Finałowa gala odbędzie się 3 października br. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia. Laureat otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły. Fundatorami Nagrody Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Nike jest coroczną, prestiżową nagrodą literacką dla polskiej książki roku. Do konkursu kwalifikują się utwory reprezentujące wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki, itp.) oraz dzieła humanistyczne o wybitnych wartościach literackich. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących.
Zwycięzca nagrody jest wyłaniany w trzyetapowym konkursie rozstrzyganym przez jury. 20 nominacji ogłaszanych jest w maju, siedmiu finalistów - na początku września.

Jurorami tegorocznej konkursu są: Edward Balcerzan, Grażyna Borkowska (przewodnicząca), Tadeusz Bradecki, Kinga Dunin, Tomasz Fiałkowski, Marcin Król, Adam Pomorski, Iwona Smolka, Joanna Tokarska-Bakir.

Fundacja Nagrody Literackiej NIKE organizuje konkurs od 1997 roku. Jego celem jest promocja literatury polskiej, a w szczególności rodzimej powieści. Dotychczasowi laureaci nagrody to: Wiesław Myśliwski – za „Widnokrąg”, Czesław Miłosz - „Piesek przydrożny”, Stanisław Barańczak - „Chirurgiczna precyzja”, Tadeusz Różewicz - „Matka odchodzi”, Jerzy Pilch - „Pod Mocnym Aniołem”, Joanna Olczak-Ronikier - „W ogrodzie pamięci”, Jarosław Marek Rymkiewicz - „Zachód słońca w Milanówku”, Wojciech Kuczok - „Gnój”, Andrzej Stasiuk - „Jadąc do Babadag”, Dorota Masłowska - „Paw królowej”, Wiesław Myśliwski - „Traktat o łuskaniu fasoli”, Olga Tokarczuk - „Bieguni”, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki - „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Znamy finalistów nagrody NIKE 2010, finał 3 października

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl