SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

ZUS robi krok w kierunku firm

21 lipca ZUS umożliwi firmom testowanie internetowego kontaktu z ZUS za pomocą systemów innych niż Windows - powiedział członek zarządu ZUS, Piotr Starzyk.

ZUS robi krok w kierunku firm

Celem tych testów jest umożliwienie firmom korzystającym z systemów innych niż Windows, przesyłania do ZUS dokumentów drogą elektroniczną. Dotychczas z kontaktu elektronicznego z ZUS mogą korzystać tylko firmy posługujące się systemem Windows.

Jeśli nowe oprogramowanie przejdzie pozytywnie testy, to użytkownicy np. bezpłatnego systemu Linux, będą mogli korzystać z niego do przesyłania dokumentów do ZUS (konieczne jest przy tym oprogramowanie umożliwiające wymianę danych z ZUS).

W rozliczeniach z płatnikami składek ZUS nadal zamierza posługiwać się programem Płatnik, przystosowanym do systemu Windows i - jak zapowiedział Zakład - nie będzie przygotowywał wersji dla innych programów i systemów.

"Natomiast ustawa nakłada na nas obowiązek zorganizowania platformy testowej dla każdego oprogramowania, które będzie chciało z nami wymieniać opisane w tym interfejsie pliki. I my będziemy gotowi na 21 lipca z tą platformą testową" - powiedział Starzyk.

Wyjaśnił, że dostawcy innego oprogramowania będą mogli przesyłać próbki swoich produktów, a jeśli po przetestowaniu ZUS uzna, że spełniają wymogi stawiane w kontaktach z Zakładem, zainteresowani będą mogli przesyłać dokumentację posługując się oprogramowaniem innym, niż dostosowane do systemu Windows. W przyszłości, jeśli zmieniać się będą np. zasady naliczania składek (jak od 1 stycznia 2008 r. przy następnej obniżce składki rentowej), dostawcy oprogramowania innego niż Płatnik będą musieli sami stworzyć jego aktualizację.

"Prawo obliguje nas do tego, żeby ZUS, tak jak inne urzędy, które miały zamknięte platformy, do 21 lipca br. opublikował interfejs komunikacyjny w formacie XML dla wszystkich tych, którzy będą się z nami komunikować" - wyjaśnił Starzyk.

XML (Extensible Markup Language) umożliwia wymianę dokumentów pomiędzy różnymi systemami informatycznymi.

"To znaczy, że każdy producent oprogramowania znając ten interfejs, może każde oprogramowanie, niezależnie od platformy, na której działa, przygotować do wymiany informacji z ZUS. To dotyczy również Narodowego Funduszu Zdrowia i innych instytucji" - podkreślił Starzyk.

W grudniu ub.r. polscy informatycy, którzy napisali program Janosik, konkurencyjny wobec stosowanego przez ZUS Płatnika, wygrali po pięciu latach proces z ZUS. Program działa nie tylko w systemie Windows, ale Zakład nie chciał udostępnić informatykom danych umożliwiających współpracę systemu używanego przez ZUS z "Janosikiem".

Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał ZUS do udostępnienia niezbędnych informacji.

Dodatkowo ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne nałożyła na instytucje państwowe obowiązek umożliwienia współpracy informatycznej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ZUS robi krok w kierunku firm

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl