SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związek zawodowy pracowników Trójki sprzeciwia się zwolnieniu Jerzego Sosnowskiego

Wieloletni dziennikarz radiowej Trójki Jerzy Sosnowski został wczoraj zwolniony z Polskiego Radia. Nadawca nie komentuje rozwiązania umowy, ale związki zawodowe wyrażają sprzeciw wobec decyzji zarządu spółki.

Jerzy SosnowskiArticle

Dziennikarz poinformował, że wypowiedzenie umowy to jednostronna decyzja władz Polskiego Radia. - Pozostaje mi podziękować Państwu za sobotnie wspólne podróże Trójkowym Wehikułem Czasu, za wieczorny wspólny namysł w „Klubach Trójki” i za zdarzające się parę razy do roku zabawy w „Literackim Biurze Śledczym” - napisał na blogu Jerzy Sosnowski.

Z radiową Trójką Jerzy Sosnowski był związany od 2001 roku (z przerwą od września 2007 roku do kwietnia 2009 roku). Był jednym z gospodarzy wieczornego pasma „Klub Trójki” oraz prowadził programy kulturalne „Literackie Biuro Śledcze” i „Trójkowy Znak Jakości”. Pełnił też funkcję kierownika redakcji. Wcześniej pracował w Telewizji Polskiej, m.in. jako szef publicystyki kulturalnej TVP1 i dziennikarz „Pegaza”. Jako krytyk i historyk literatury współpracuje z kwartalnikiem „Więź” i TVP Kultura.

- Polskie Radio nie komentuje wspomnianej decyzji. Na tym etapie nie udziela też żadnych dodatkowych informacji - informuje portal Wirtualnemedia.pl agencja promocji Polskiego Radia. Na razie nie wiadomo, kto zastąpi dziennikarza w pasmach, w których nadawano prowadzone przez niego audycje.

W sprawie zwolnienia dziennikarza wieczorem wypowiedział się Zarząd Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programów Trzeciego i Drugiego Polskiego Radia, którego Jerzy Sosnowski był przewodniczącym. W komunikacie przesłanym do redakcji portalu Wirtualnemedia.pl związkowcy stanowczo sprzeciwiają się decyzji zarządu Polskiego Radia.

- Szanujemy prawo władz PR SA do dokonywania zmian personalnych i programowych, uważamy jednak, że pozbawienie Jerzego Sosnowskiego możliwości pracy na rzecz dobra Programu Trzeciego i jego Słuchaczy oraz Polskiego Radia nie ma merytorycznych podstaw. Nie zostały one w sposób przekonujący wyrażone w piśmie informującym o zamiarze wypowiedzenia umowy z Jerzym Sosnowskim przekazanym Zarządowi naszego Związku - czytamy w oświadczeniu.

- Piszemy to w chwili, gdy słuchalność Trójki znajduje się na najwyższym poziomie w historii prowadzenia badań na ten temat. Zwolnienie Jerzego Sosnowskiego uznajemy więc za wielką stratę nie tylko dla Programu Trzeciego, ale całego Polskiego Radia - dodają związkowcy, podkreślając, że Sosnowski jest dla wielu pracowników Polskiego Radia „wzorem rzetelności dziennikarskiej oraz otwartości umysłu i tolerancji dla odmiennych poglądów”.

Warto dodać, że w 2010 roku jako szef związku zawodowego pracowników skupiających pracowników PR 3 Jerzy Sosnowski także został odsunięty od anteny po krytyce kierownictwa pod rządami Jacka Sobali.

Jak nieoficjalnie ustalił portal Wirtualnemedia.pl, polecenie zwolnienia Jerzego Sosnowskiego było jednym z powodów złożenia przez Paulinę Stolarek-Marat rezygnacji z funkcji dyrektora Trójki. - Chciałam Trójki niesłużącej partykularnym bądź politycznym celom, rozwijającej się w nawiązaniu do jej najlepszych, twórczych tradycji. Nie udało się - tłumaczyła Stolarek-Marat. Zarząd spółki szuka nowego dyrektora, rozgłośnią kieruje na razie wicedyrektor Szymon Sławiński.

Jednym z kandydatów jest Roman Rogowiecki, a propozycję objęcia tego stanowiska odrzuciła dziennikarka Agnieszka Burzyńska.

Z danych Radio Track wynika, że w okresie od grudnia 2015 roku do lutego 2016 roku udział Trójki w rynku radiowym wyniósł 8,4 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Związek zawodowy pracowników Trójki sprzeciwia się zwolnieniu Jerzego Sosnowskiego

50 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
deng
Szkoda.
Lubię Trójkowy Wehikuł Czasu - program z pomysłem, wciągający i mający duży walor dydaktyczny.
odpowiedź
User
Suchy
No cóż. Sosnowski nie pasuje do rewolucji październikowej. Sorry, pisdziernikowej.
odpowiedź
User
nierob
ciekawe co się dzisiaj wydarzyło w Trójce, w porannej audycji. Można było wyczuć, że po salonie politycznym (prowadzonym przez Lisickiego) redaktor Mann jakby nie był sobą... i ostatnie pół godziny było już bardzo serio. za bardzo.
odpowiedź