SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zysk NBP za 2005 r. to maksymalnie 1,23 mld zł

Marcinkiewicz: Większe koszty rządowej ustawy o becikowym pokryje zysk NBP.

W budżecie na 2006 rok znajdą się środki na podpisaną już przez prezydenta ustawę o tzw. becikowym, wprowadzającą zwiększenie zasiłku porodowego tylko dla najuboższych matek, dzięki większym od planowanych wpływom z zysku Narodowego Banku Polskiego (NBP) za 2005 rok, powiedział we wtorek premier Kazimierz Marcinkiewicz.

„Myślę, że na tę ustawę już właściwie znaleźliśmy środki finansowe – nasze rozmowy z prezesem Narodowego Banku Polskiego doprowadziły do tego, że polityka banku przyniosła wyższe zyski za rok 2005. To są zyski o ponad 700 mln zł większe, a więc już większa część kwoty związanej z tą podpisaną ustawą jest zagwarantowana” – powiedział Marcinkiewicz w wywiadzie dla „Sygnałów Dnia” w radiowej Jedynce.

NBP podał, że zysk za 2005 rok wyniesie 1,23 mld zł zamiast planowanych 475 mln zł, m.in. dzięki innym od prognozowanych kursów walut oraz podwyżkom stóp procentowych na świecie.

Według resortu finansów, rządowa wersja ustawy „becikowej” będzie kosztować 260 mln zł, ale należy do tego doliczyć koszty zmiany w przeliczniku dochodów dla rolników, który stosowany jest przy wyliczaniu świadczeń socjalnych. Nowy przelicznik ma obowiązywać przy wszystkich zasiłkach, co, zdaniem „Gazety Wyborczej” będzie oznaczać zwiększenie wydatków budżetowych o ponad 1 mld zł, podczas gdy w budżecie zapisano zaledwie 260 mln zł na „becikowe”.

Marcinkiewicz powiedział we wtorek, że rząd w tej chwili szuka środków na drugą ustawę „becikową”, autorstwa Ligi Polskich Rodzin (LPR), wprowadzającą zasiłek w wysokości 1000 zł dla wszystkich matek.

„To jest ponad 300 mln zł – wolelibyśmy te 300 mln zł przeznaczyć na wydłużenie urlopów macierzyńskich” – zaznaczył premier.

„Dwa tygodnie zwiększenia urlopów w roku 2006 jest zagwarantowane i na to są środki finansowe, ale moglibyśmy przedłużyć o kolejne dwa tygodnie, co dla matek i dla dzieci byłoby na pewno dużo ważniejsze” – uważa Marcinkiewicz.

Podkreślił jednak, że skoro ustawa została przyjęta przez parlament, rząd szuka środków na jej sfinansowanie.

Prezydent Lech Kaczyński ma czas na podjęcie decyzji w sprawie drugiej ustawy becikowej do 18 stycznia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zysk NBP za 2005 r. to maksymalnie 1,23 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl