Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2022-08-12

A A A POLEĆ DRUKUJ

77% spadek liczby wycieków danych w Polsce

Według badania eksperta od cyberbezpieczeństwa - firmy Surfshark, Polska znalazła się na 19. miejscu listy krajów z największą liczbą skompromitowanych kont (236 540). W top 20 znajdują się również sąsiedzi Polski: Rosja (pierwsze miejsce na świecie), Ukraina (dziesiąte) i Czechy (13).

Rosja niechlubnym liderem wycieków

Raport wskazuje, że najwięcej wycieków danych w drugim kwartale 2022 (kwiecień – czerwiec) miało miejsce w Rosji, która w pierwszym kwartale zastąpiła USA na najwyższym stopniu podium. Cyberprzestępcy uzyskali informacje dotyczące ponad 28 mln 780 tys. kont użytkowników. Stanowi to aż 1/5 populacji Rosji. Liczba skompromitowanych kont rosyjskich użytkowników wzrosła o 135% (miesiąc do miesiąca) od czasu agresji na Ukrainę (z końcem lutego). Wzrost ten sprawił, że Rosja jest liderem rankingu drugi kwartał z rzędu. Tuż za nimi są Indie z 4,4 mln wycieków, a trzecie Chiny (3,4mln). Stany Zjednoczone z 2,3 mln wycieków zajmują piąte miejsce na liście. Ukraina doświadczyła wzrostu liczby wycieków o 183% względem poprzedniego kwartału, co dobitnie pokazuje, że wojna toczy się również online.

Spadek liczby wycieków w Polsce

W drugim kwartale 2022 Polska znalazła się na 19. miejscu na świecie (236,54 tys. skompromitowanych kont). Jest to spadek o 77% względem poprzedniego kwartału. Liczba skompromitowanych polskich kont w Q2 2022 wyniosła jeden na minutę (w pierwszym kwartale było to aż siedem na minutę). Spadek ten spowodowany był ogromną liczbą wycieków
w pierwszym kwartale – 961 tys. kont, co dało Polsce trzecią lokatę na świecie. Dla porównania w Q4 2021 było tylko 159 tys. wycieków. W tle spadku wciąż odbijają się echa phisingowej afery ze szpiegowaniem polityków opozycji za pomocą oprogramowania Pegasus. Od 2004r. Polska doświadczyła wycieku danych ponad 135 mln kont użytkowników. Przeciętnie każdy polski internauta w tym czasie spotkał się z problemem około 4 razy.

 

Globalny wzrost liczby wycieków

Według badania Surfshark najwięcej wycieków w tym kwartale miało miejsce w Rosji (28,7 mln dotkniętych kont), Indiach (4,4 mln) i  Chinach (3,4 mln).

Interaktywna mapa przygotowana przez ekspertów, w oparciu o 27 tys. przypadków wycieku baz danych, pokazuje, w jakim stopniu ten problem dotyka każdego kraju na świecie. Ich liczba wzrosła o 2% względem pierwszego kwartału czyli do 459 skompromitowanych kont na minutę (w porównaniu do 450 w pierwszym kwartale).

METODOLOGIA BADANIA

Mapa Światowych Wycieków Danych opracowana została we współpracy z niezależnymi badaczami cyberbezpieczeństwa, którzy zebrali dane użytkowników z 27 tys. baz danych, które wyciekły i zostały opublikowane online. Badacze sortują dane według krajów i przeprowadzają analizę statystyczną. Narodowości użytkowników określono na podstawie nazwy domeny adresów e-mail lub stron www, miasta, kraju, współrzędnych geograficznych, adresów IP, waluty lub numeru telefonu.

Mapa Światowych Wycieków Danych aktualizowana jest co miesiąc o najbardziej aktualne dane od niezależnych partnerów. Podczas tego badania pod uwagę były brane dane za okres do pierwszego lipca 2022. Dane z okresu styczeń – marzec 2020 porównano z danymi z okresu kwiecień – czerwiec 2022. Kraje z populacją mniejszą niż milion mieszkańców nie zostały uwzględnione w badaniu. Pełna metodologia znajduje się pod linkiem https://surfshark.com/research/data-breach-monitoring/methodology

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ