Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2019-11-21

A A A POLEĆ DRUKUJ

Era freelancera - rośnie udział freelancerów w rynku pracy

 

Żyjemy w czasach rewolucyjnych zmian technologicznych, które pociągają za sobą również zmiany społeczne i ekonomiczne. Przedefiniowaniu ulegają kolejne obszary życia, w tym także sposób,
w jaki ludzie chcą pracować. Coraz częściej zależy im na elastyczności, co powoduje, że zamiast pracy etatowej, wybierają freelancing. Internet sprawił, że coraz więcej nowym firm i startupów stawia na współpracę z freelancerami.

Cyfrowi nomadzi na rynku pracy

Rozwój technologii umożliwił digitalizację wielu zawodów. Dzięki temu coraz większa grupa osób może pracować w domu, w kawiarni, czy nawet będąc w podróży. Cenią to sobie szczególnie ludzie młodzi, tzw. cyfrowi nomadzi, którzy nie przywiązują się do jednego miejsca i lubią eksplorować świat. Także zadaniowe podejście do pracy, możliwość wykonywania jej w dowolnych godzinach,  dostosowanych do indywidualnej wydajności pracownika, nie pozostaje bez wpływu na popularność freelancingu.

W chwili obecnej freelancerzy stanowią około 3% polskich pracowników. W Europie zdalnie pracuje już 15 % osób, z kolei w USA aż 22. Zjawisko jest dynamiczne i wszystko wskazuje na to, że liczba osób decydujących się na taki styl pracy będzie rosnąć. Według prognoz, w 2020 roku wolni strzelcy będą mieć już 40 % udziału w rynku pracy w USA, a w Europie 25.

Ścieżka kariery dla każdego

Z raportu „Freelancerzy w Polsce” wynika, że freelancerzy to przede wszystkim mieszkańcy dużych
i średnich miast. 40,4% badanych zamieszkuje miasta powyżej 400 tysięcy osób, natomiast
w miastach o wielkości od 100 do 400 tysięcy osób mieszka 20% z nich. Niemniej, warto zauważyć, że praca zdalna stwarza nowe możliwości rozwoju dla osób pochodzących także z mniejszych, gorzej skomunikowanych ośrodków oraz dla tych, którzy do tej pory byli z rynku pracy wykluczeni, jak osoby z niepełnosprawnościami czy rodzice wychowujący małe dzieci.

- Freelancing daje możliwość dorobienia do stałej pensji, ale dla wielu osób to także podstawowy sposób pracy. Już teraz rynek pracy rozwija się w tym kierunku, a to za sprawą platform internetowych, na których można zdalnie realizować konkretne zadania. Na naszej platformie mamy zarejestrowanych już łącznie prawie 20 000 MatchMakerów, czyli osób pracujących na zasadach freelancerskich, tj. z dowolnego miejsca i w wybranym czasie, i zarabiających na polecaniu znajomych do pracy – podsumowuje Marek Strojkowski, Country Manager Talentuno Poland, ekspert rynku pracy.

Rekruter na freelansie

Większość branż, które kojarzą się z możliwością pracy na zasadach freelancerskich, to wolne
i artystyczne zawody. Niemniej, we współczesnym świecie te definicje znacznie się poszerzyły i dzięki platformom internetowym oraz zgodnie z założeniami gospodarki współdzielenia, istnieje mnóstwo sposobów na dodatkowe zlecenia, i to nawet dla osób nie dysponujących specjalistyczną wiedzą czy kompetencjami.

Dobrym przykładem może być branża rekrutacyjna i platforma Talentuno. Największym atutem
i zasobem pracującego na niej rekrutera-freelancera są jego dotychczasowe kontakty i znajomości. Jeśli polecony kandydat zostanie przyjęty do pracy, osobie polecającej należy się prowizja w średniej wysokości 2100 zł.  Dodatkowo, zarabia się na każdym zweryfikowanym pozytywnie CV, które spełnia podstawowe warunki (kandydat posiada dyplom studiów wyższych i jest obywatelem kraju UE). Liczba osób, które chcą się sprawdzić w roli rekrutera, czyli tzw. MatchMakera stale rośnie i dziś w Polsce wynosi już ponad 7000 osób.

Czy rynek freelancerów będzie dalej rósł w tak szybkim tempie? Wszystko wskazuje na to, że tak.
W świetle prognoz dotyczących rynku i oczekiwań pracowników, takich jak elastyczne podejście czy digitalizacja miejsc pracy, freelancing będzie coraz powszechniejszym i coraz bardziej oczywistym  sposobem na zarabianie w coraz większej liczbie branż. W niektórych, np. działającym w obszarze rekrutacji Talentuno, zacząć można zarabiać już dziś, np. wyjmując telefon i łącząc znajomych szukających pracy z pasującymi do nich ofertami na wolne stanowiska.

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ