Gorący temat

„Przekrój”: Domańska i Orliński na czele redakcji, odchodzą Jędrysik i Sroczyńska

WIĘCEJ

Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2020-01-14

A A A POLEĆ DRUKUJ

Gospodarka w pogoni za API vs bezpieczeństwo firm

 

Interfejsy programistyczne aplikacji (API) pozwalają organizacjom korzystać z funkcjonalności udostępnianych przez daną aplikację w innej aplikacji. Umożliwia to firmom korzystanie z dostępnych już zasobów, bez konieczności budowania aplikacji od zera. API przekształca modele biznesowe, bezpośrednio generuje przychody, dlatego jego potencjał i skala zastosowania gwałtownie rośnie. Cyberprzestępcy już to wykorzystują.

W 2015 r., przychody generowane przez API stanowiły w koszyku gigantów takich jak eBay i Salesforce odpowiednio 60% i 50%[1]. W tym samym roku, na forum społeczności API portalu programmableweb.com zarejestrowanych było 12 tys. użytkowników, których liczba w 2019 r. niemal się podwoiła.

2019 Application Protection Report, opracowany przez F5 Labs, wskazuje, że naruszenia odnotowane w ostatnim roku koncentrowały się na dużych platformach ze znaczną liczbą interfejsów API i aplikacjach mobilnych zależnych od kilku takich interfejsów. Każde wykryte naruszenie było wynikiem źle skonfigurowanej kontroli dostępu. Szeroko otwarte API – czyli zbyt szerokie uprawnienia stanowią więc jedno z największych zagrożeń dla biznesu.

Biznes ma niską świadomość skali potencjalnych zagrożeń. Tymczasem obserwujemy niepokojący trend – programiści ułatwiający sobie pracę używają dróg na skróty. Dowodzi tego badanie North Carolina State University. Wykazało, że w serwisie internetowym dla projektów programistycznych GitHub, który udostępnia darmowy hosting programów open source i prywatnych repozytoriów wykryto ponad 100 tys. repozytoriów kodów zawierających tokeny API oraz klucze kryptograficzne w postaci tekstu otwartego, do którego jest możliwy dostęp z zewnątrz[2]. Dzięki łatwemu dostępowi do tych zasobów, cyberprzestępcom udaje się pozyskać informacje w ramach całej infrastruktury aplikacji! Dlatego wywołania API, czyli próby połączeń są podatne na ataki przez iniekcję szkodliwego kodu, łamanie haseł i kluczy kryptograficznych oraz szpiegowanie sesji.

Dobre praktyki API dla bezpieczeństwa biznesu:

Pełna wiedza – należy dowiedzieć się, gdzie dokładnie w organizacji wykorzystywane są interfejsy API, jakie mają funkcje w operacjach. Warto prowadzić pogłębione wywiady z zespołami ds. rozwoju i operacyjnymi, uzyskać szczegółowe informacje i przygotować oceny ryzyka.

Uwierzytelnianie – Raport F5 na temat stanu usług aplikacji w 2019 r. wykazał, że 25% ankietowanych organizacji nie korzysta z uwierzytelniania API. 38% stwierdziło, że robiło to „przez pewien czas”, a 37% „przez większość czasu”. To duży problem. Istnieją różne formy uwierzytelniania API i przed podjęciem wyboru zaleca się podejście uwzględniające potencjalne ryzyko. Dane uwierzytelniające są kluczem dostępu do zasobów całej organizacji i powinny być przechowywane w bezpieczny sposób. Może to być kombinacja użytkownik/hasło (dla komputerów lub użytkowników) lub kluczy API (które są uproszczonymi ciągami uwierzytelniania o określonych konkretnych zastosowaniach).

Autoryzacja - interfejsy API nie powinny przekazywać do aplikacji  nieautoryzowanych lub nieprzefiltrowanych danych wejściowych, ponieważ tworzy to ścieżkę do ataków metodą injection[3]. Dostępy do interfejsu API trzeba traktować zgodnie z zasadą minimalizacji uprawnień. Kontrola dostępu oparta na rolach jest najlepszym rozwiązaniem. Możliwe jest również zdefiniowanie konkretnych sekwencji działań, które odpowiadają konkretnemu przypadkowi użycia interfejsu API.

Rejestrowanie połączeń API – konieczne jest rejestrowanie i monitorowanie wszystkich połączeń. Dobrą praktyką jest również rejestrowanie zasobów, które są obsługiwane przez interfejsy API. 

Szyfrowanie – coraz częściej szyfrujemy ruch użytkowników w Internecie, a przecież ruch poprzez interfejsy API niczym się nie różni. Szyfrowanie i weryfikowanie certyfikatów w tym obszarze powinno być obligatoryjne.

Wdrożenie narzędzi bezpieczeństwa API – warto zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Wśród nich można wymienić korzystanie  serwerów proxy lub zapory sieciowej rozpoznającej API celem sprawdzania, weryfikowania i ograniczania żądania dostępu. Niektóre usługi bezpieczeństwa API mogą analizować klienta źródłowego i próbować ustalić, czy żądanie jest uzasadnione czy złośliwe.

Nieustanne testowanie – systematyczne przeprowadzanie testów jest niezbędne dla aktualizacji zabezpieczeń. Dobrym rozwiązaniem może być również wyznaczenie nagrody za wykrywanie błędów interfejsu API (bug bounty) i zaangażowanie w ten sposób proaktywnych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ