Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2018-01-11

A A A POLEĆ DRUKUJ

Jakie zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców przyniósł rok 2018?

Pojawiła się nowa procedura rejestracji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, zmieniło się też zezwolenie na pracę sezonową. Jest też nowa podstawa pobytu. Co jeszcze uległo zmianie?

Wraz z początkiem roku zmieniły się przepisy dotyczące warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego.

Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca chcący zatrudnić cudzoziemca na podstawie oświadczenia dostarcza do powiatowego urzędu pracy wypełniony druk oświadczenia. Zostaje ono wpisane do ewidencji oświadczeń.

 - Pracodawca ma obowiązek zawiadomić urząd pracy na piśmie o tym, że cudzoziemiec podjął zatrudnienie – najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Został na niego również nałożony obowiązek poinformowania urzędu, w przypadku gdy cudzoziemiec nie podejmie zatrudnienia – tłumaczy Agnieszka Juźwiuk z Centrum Informacyjnego Służb Zatrudnienia Zielona Linia.

 - Kolejna istotna zmiana dotyczy charakteru pracy – zarejestrowane oświadczenie uprawnia jedynie do wykonywania pracy niesezonowej, czyli takiej, która nie została objęta zezwoleniem na pracę sezonową – dodaje specjalistka Zielonej Linii.

Dotąd rejestracja oświadczenia była procedurą bezpłatną, natomiast od 1.01.2018 r. pojawiła się opłata w kwocie 30 zł.

Ponadto nowe przepisy doprecyzowały też kwestię zliczania okresów wykonywania pracy na podstawie zarejestrowanego oświadczenia. O wprowadzonych zmianach można przeczytać w serwisie internetowym Zielonej Linii.

Zezwolenie na pracę sezonową – typ S

Wraz ze zmianami pojawiła się nowa forma legalizacji zatrudnienia cudzoziemców. Na podstawie zezwolenia na pracę sezonową typu S zatrudnić można obywateli wszystkich państw trzecich. Wprowadzono jednak pewne przepisy upraszczające procedurę w przypadku, gdy do prac sezonowych zatrudniani są  obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy. Jednym z takich udogodnień jest zwolnienie z obowiązku uzyskania informacji starosty. 

Na podstawie tego zezwolenia cudzoziemiec może pracować przez maksymalny okres 9 miesięcy w roku kalendarzowym.  Również w tym przypadku pracodawca został zobowiązany do poinformowania urzędu o przyjeździe cudzoziemca oraz dodatkowo do podania jego adresu zamieszkania w Polsce. Dopiero po spełnieniu powyższych obowiązków urząd pracy wyda zezwolenie na pracę sezonową.

Szczegółowych informacji odnośnie zatrudnienia cudzoziemców udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem 19524. Natomiast dokładny opis zmian jest dostępny na stronie internetowej Centrum: http://zielonalinia.gov.pl/-/zmiany-w-zatrudnianiu-cudzoziemcow

 

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ