Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2021-05-28

A A A POLEĆ DRUKUJ

Kopernikański przewrót we współistnieniu maszyn i ludzi - robot Sophia zaprasza na konferencję „Etyka w technologii i internecie”

Czy powstanie etyczny dekalog Sztucznej Inteligencji? Pierwsze kroki w tym kierunki zapowiadają eksperci związani z ONZ. Rusza projekt, który zmierza do przełomu w filozofii nauki, technologii i współistnieniu ludzi z maszynami. Zapraszamy na inaugurację cyklu globalnych wydarzeń, które podsumuje grudniowy Szczyt Cyfrowy ONZ w Katowicach. 31 maja specjaliści od technologii, etyki, filozofii i prawa oraz Sophia - najbardziej zaawansowany pod względem sztucznej inteligencji humanoidalny robot na świecie - będą dyskutować nad przyszłością współistnienia maszyn i ludzi na konferencji „Etyka w technologii i internecie”.

 

Eksperci przedstawią pytania o szanse i zagrożenia związane z rozwojem ludzkości i technologii nad jakimi współcześnie zastanawiają się filozofowie oraz duchowni wspólnie z naukowcami, programistami i prawnikami. Dyskusję o tym, jak połączyć technologiczną rzeczywistość z wartościami o wymiarze uniwersalnym moderować będzie Sophia. Robot, pierwszy posiadający państwowe obywatelstwo przedstawiciel sztucznej inteligencji, reprezentuje organizację GAIA (Global Artificial Intelligence Association).

 

W debacie wezmą udział eksperci z Polski i świata wśród, których będą Robert Kroplewski – pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego, polski ekspert ds. etycznej AI w OECD, Komisji Europejskiej i UNESCO, Sally Radwan – doradca Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Egipcie, Krzysztof Szubert, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej, Julian Romuald Żelaznowski, doradca wiceprezesa Rady Ministrów prof. Piotra Glińskiego i koordynator Zespołu ds. Międzynarodowych w ramach RDzM oraz przedstawiciele ONZ.

 

Kluczowa staje się centralna kwestia etycznego współistnienia technologii, internetu i interfejsu człowieka i maszyn w budowaniu społeczności pokoju – Robert Kroplewski zapowiada główne zagadnienia wokół, których toczyć będzie się dyskusja. Julian Romuald Żelaznowski dodaje, że konferencja poświęcona będzie poszukiwaniu modelu, w którym maszyny rozumieją i stosują moralność umożliwi ponowne wyjście ze skupienia na  człowieku - To spowoduje humanizację technologii i odejście od maksymalizacji efektywności do troski o drugiego człowieka i naturę. Paradoksem jest to, że oddalając się od niej tak bardzo, do powrotu możemy potrzebować czegoś, co ma w nazwie Artificial  –  zaznacza Żelaznowski.

 

Spotkanie „Etyka w Technologi i Internecie” – to jedna z inicjatyw, które odbędą się w ramach przygotowań do Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021. Organizatorami konferencji są pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, Youth IGF Poland oraz Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, we współpracy z TrendHouse.org. Podczas wydarzenia członkowie Youth IGF Polska zaproszą uczestników do zaangażowania się w globalny ruch Youth IGF.

 

 

Organizacja GAIA (Global Artificial Intelligence Association) jest międzynarodowym i multidyscyplinarnym Think Tankiem skoncentrowanym na stworzeniu moralnej, etycznej i współodczuwającej AI (sztucznej inteligencji). Dąży do opracowania rozwiazań, które sprawią, że innowacyjna technologia stanie się nie tylko super komputerem opartym o algorytm nastawiony na największą skuteczność i szybkość przy rozwiązywaniu problemów, a będzie oparta o wspólne etyczne DNA naszego gatunku, biorąc za priorytet przy podejmowaniu decyzji dobro całego istnienia, a nie tylko grupy wybranych decydentów. Przewodniczącym rady GAIA jest David Hanson, twórca i prezes Hanson Robotics, główny światowy ekspert od Sztucznej Inteligencji. To zarazem twórca łączącego możliwości ludzi i AI projektu robota Sophia. 

 

Strona organizacji GAIA:

 

https://globalaifoundation.org

 

Wydarzenie odbędzie się online w poniedziałek 31 maja 2021 r. w godzinach 15:00 - 17:00. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w sieciowym streamingu z wydarzenia. Zachęcamy do rejestracji – wystarczy wypełnić formularz.

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ