Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2019-10-09

A A A POLEĆ DRUKUJ

Największy sąd polubowny w kraju ma nową siedzibę

Ok. 300 m2, dwie przestronne sale rozpraw, dwie poczekalnie oraz nowoczesna, dostosowana do wysokich wymagań klientów przestrzeń – największy w kraju sąd polubowny, czyli Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej, ma nową siedzibę. Mieści się ona przy ul. Trębackiej 4 w Warszawie, na trzecim piętrze budynku KIG.

 

Ulica Trębacka w Warszawie łączy Krakowskie Przedmieście z ulicą Moliera – to miejsce z niezwykle ciekawą historią, sięgająca XIV w. Pierwotnie biegła tędy droga łącząca dwa stare trakty, a w XIX w. przy Trębackiej 4 wybudowano kamienicę dla wybitnego łódzkiego przemysłowca Karola Scheiblera. Niestety w czasie wojny kamienica została zniszczona. W latach 60. ub. w.  ocalałe mury wykorzystano, by przebudować je na biurowiec, który w latach 90. podwyższono do pierwotnej wysokości 3 pięter. To właśnie tutaj dziś swoją siedzibę ma Krajowa Izba Gospodarcza i Sąd Arbitrażowy przy KIG.

 

Nowa siedziba sądu jest bardziej komfortowa i przyjazna dla przedsiębiorców, bo to oni są klientami SA przy KIG. Po przeprowadzce rozstrzygane przez arbitrów spory toczą się w dwóch przestronnych salach rozpraw, gwarantujących wygodę w czasie toczących się wiele godzin postępowań. Do dyspozycji są także dwie poczekalnie, w których spędzają czas strony oczekujące na posiedzenie arbitrów. Klasyczne wnętrze jest utrzymane w jasnych, stonowanych barwach.

 

SA przy KIG jest najbardziej uznanym i renomowanym stałym sądem polubownym w Polsce, a jego popularność w tej części Europy wciąż rośnie. Sąd ten ma niemal 70 lat tradycji – został powołany 1 stycznia 1950 roku i funkcjonował pod nazwą Kolegium Arbitrów przy Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego, jako niezależna jednostka powołana do rozstrzygania sporów wynikających z międzynarodowych stosunków handlowych. Od 1990 roku Sąd Arbitrażowy kontynuuje swoją działalność w ramach Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie.

 

Liczba spraw rozstrzyganych rocznie przez SA przy KIG od kilku lat utrzymuje się na  zbliżonym poziomie – np. w ubiegłym roku do tego sądu polubownego wpłynęło 158 nowych spraw, z czego ponad 10 proc. miała charakter międzynarodowy. W 2018 r. arbitrzy wydali 131 decyzji kończących postępowanie.

 

Na liście arbitrów SA przy KIG, oprócz najlepszych polskich prawników, figurują także nazwiska zagranicznych specjalistów od arbitrażu. Sąd administruje również postępowania ad hoc stosownie do Regulaminu Arbitrażowego UNCITRAL, prowadzi mediacje, zajmuje się również promocją idei arbitrażu w środowiskach akademickich i gospodarczych.

 

SA przy KIG współpracuje z instytucjami arbitrażowymi znanymi na całym świecie. Jest członkiem  i jednym z założycieli Międzynarodowej Federacji Instytucji Arbitrażu Handlowego, członkiem Międzynarodowej Rady do Spraw Arbitrażu Handlowego, członkiem Europejskiej Grupy Arbitrażowej, Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) w Paryżu oraz Komitetu Specjalnego przy Europejskiej Komisji Gospodarczej w Genewie.

Słowa kluczowe:prawo, sądownictwo

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ