Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2020-12-04

A A A POLEĆ DRUKUJ

Nowy punkt do wykonywania testów na koronawirusa w Szczecinie

Od początku października w ośmiu miastach w Polsce funkcjonują laboratoria, w których szybko i bez skierowania można przeprowadzić badanie w kierunku obecności koronawirusa metodą FRANKD, opracowaną przez polskich naukowców. Wykonywane są również standardowe testy antygenowe oraz RT-PCR. Nowe punkty mobilne pozwalają na wykonanie ok. 1000 wymazów dziennie, co widocznie przyczynia się do zwiększenia poziomu diagnostyki Polaków. Już 1 grudnia uruchomione zostało kolejne miejsce pobrań materiału genetycznego do wykonania testów Covid-19, które stanęło na terenie Uniwersytetu Szczecińskiego – przy ul. Cukrowej 8 w Szczecinie. Punkt czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

Polacy doceniają możliwość szybkiego wykonania testu w kierunku koronawirusa oraz fakt, że nie muszą długo czekać na wyniki. Obserwujemy sukcesywny wzrost liczby osób, które poddają się tej diagnostyce. Chcemy aktywnie włączać się w pomoc w czasie epidemii, a zwiększenie możliwości testowania pacjentów jest na to najlepszym sposobem – komentuje Marek Kubicki, Członek Zarządu Centrum Medycznego Damiana.

Testy wykonywane są metodą FRANKD. To genetyczny test przesiewowy, czyli szybki i skuteczny sposób wykrywania wirusa SARS-CoV-2, posiadający certyfikat CE IVD i zgodny z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu, zostaje on potwierdzony testem genetycznym RT-PCR, a do analizy wykorzystywany jest materiał pobrany podczas pierwszego wykonywania testu przesiewowego (nie jest konieczna kolejna wizyta pacjenta w placówce). Pacjent nie ponosi już wówczas ponownie kosztu wykonania testu. Natomiast ujemny wynik testu przesiewowego FRANKD nie wymaga potwierdzania testem genetycznym RT-PCR.

Poza metodą FRANKD w mobilnych punktach możliwe jest również wykonanie standardowych testów RT-PCR, które polegają na pobraniu wymazu z nosogardzieli (ew. obu otworów  nosa i  gardła) i umożliwiają wykrycie w badanej próbce materiału genetycznego wirusa. Obecnie testy wykonywane są głównie przy planowanych zagranicznych podróżach służbowych.

W punktach można wykonać również szybkie testy antygenowe, które wykrywają typowe dla koronawirusa białka, powstające w wyniki jego replikacji. Wynik testu otrzymujemy już po 15 minutach od jego wykonania. Zaleca się, aby pozytywny wynik testu antygenowego, został również potwierdzony poprzez badanie RT-PCR.

Z usługi skorzystać mogą wszystkie osoby indywidualne, ale także firmy, dla których mobilne laboratoria są odpowiedzią na stale rosnące zapotrzebowanie na wykonywanie testów. Firmy chcą w ten sposób zadbać o większe bezpieczeństwo swoich pracowników. Dostęp do szybkiej i precyzyjnej diagnostyki jest istotny również z przyczyn ekonomicznych – w kontekście uniknięcia kolejnego lockdownu, czy przestoju w działaniu firm.

Zapisy są prowadzone online – badanie wykupuje się przez stronę www.medistore.com.pl lub telefonicznie pod nr 22 566 22 22. 

Słowa kluczowe:Centrum Medyczne Damiana

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ