Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2014-03-27

A A A POLEĆ DRUKUJ

Ogólnopolska akcja ekologiczna „Czyste powietrze – zdrowy człowiek”

Niemal, co dziesiąta gmina w Polsce weźmie udział w akcji w sprawie ochrony czystego powietrza – „Listy dla Ziemi”. Akcja edukacyjna Fundacji Ekologicznej ARKA, może wpłynąć na ograniczanie spalania śmieci w domowych piecach grzewczych. Obok transportu jest to główne źródło zanieczyszczeń powietrza powodujących i nasilających choroby układu oddechowego i krążenia oraz degradację środowiska.

 

Smog nad Paryżem i Pekinem pokazał, że zanieczyszczenie powietrza prowadzi do sytuacji kryzysowych znacznie zagrażających zdrowiu. W Polsce brudne powietrze jest problemem wielu gmin. W ostatnim raporcie Europejskiej Agencji Środowiska w pierwszej dziesiątce europejskich miast, w których jest najbrudniejsze powietrze znalazło się aż sześć miast w Polski.  Polacy emitują do powietrza trujące związki chemiczne i gazy oraz pyły, ponieważ w domowych piecach grzewczych spalają śmieci, (które powinny trafić do zakładów komunalnych), słabej jakości węgiel i muł.

 

Podczas akcji „Listy dla Ziemi” od 15 do 30 kwietnia uczniowie napiszą w szkole list, żeby przeczytać go w domu i wspólnie z rodziną podjąć proste działania ekologiczne, które ograniczą zanieczyszczanie powietrza. Hasło kampanii „Czyste powietrze – zdrowy człowiek” podkreśla związek między jakością życia, a wdychanym powietrzem.

 

Uczestnicy akcji - gminy – zgłaszają swój udział poprzez www.listydlaziemi.pl. Pisanie listów poprzedzają lekcje i akcje edukacyjne. Szkoły, przedszkola, domy kultury, biblioteki mogą organizować imprezy dla rodzin dzieci, mieszkańców osiedli i dzielnic, takie jak happeningi, festyny, przemarsze, a we współpracy z nadleśnictwami – sadzenie drzew.  Listy zapisywane są na papierze z makulatury. Druga strona kartki informuje o tym, jak chronić powietrze (m.in. wybierając jazdę na rowerze; sadząc drzewa; oddając śmieci do zakładów komunalnych). Tu także jest miejsce do zapisania trzech działań eko, do których rodzina ucznia zobowiązuje się w ciągu minimum dwóch tygodni.

 

Szkoły mogą zgłosić wybrany list do konkursu na List Roku, a nauczyciele – koordynatorzy działań – wziąć udział w konkursie na Eko-nauczyciela Roku. Do akcji przyłączyła się Renata Piątkowska pisarka dla dzieci, której książki znajdują się na Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom: Ogromnie zachęcam, by dzieci próbowały pisać takie listy, a nauczycieli by zechcieli im pomóc – spojrzeć na problem z różnych stron, sformułować treść tak, aby była dowcipna, zajmująca czy przekonująca.

 

Dzięki 1. edycji „Listów dla Ziemi” (w 2013 r., zachęcającym do segregacji odpadów) około pół miliona młodych Polaków mogło osobiście wyrazić opinię o potrzebie ekologicznych zachowań, które, na co dzień dostrzega wokół siebie. Do akcji mogły przyłączyć się rodziny dzieci z blisko 4 000 szkół w prawie 350 gminach, tworząc w ten sposób „Ekologiczną drużynę narodową”.

 

Akcji „Listy dla Ziemi” patronuje Minister Środowiska. Została dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Partnerem są Lasy Państwowe i Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza.

 
 

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ