SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża reklamy zewnętrznej zaniepokojona lokalnymi uchwałami krajobrazowymi: dużo wad i zakazów (opinie)

Nowa ustawa krajobrazowa daje miastom zbyt duże możliwości we wprowadzaniu zasad dotyczących rozmieszczania reklam w przestrzeni miejskiej. Przykład Łodzi pokazuje, że prace prowadzone są w pośpiechu, a nowe regulacje wprowadzające nadmierne ograniczenia mogą nawet doprowadzić do bankructwa wiele lokalnych biznesów - oceniają w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Grażyna Gołębiowska, Kalina Janicka, mec. Ewa Bawołek i Dariusz Skraba.

Dołącz do dyskusji: Branża reklamy zewnętrznej zaniepokojona lokalnymi uchwałami krajobrazowymi: dużo wad i zakazów (opinie)

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Własny pokój możesz sobie Stefanie malować na żółto-różowo i w tęczowo-sraczkowatą pepitkę. Od przestrzeni publicznej WARA!

Jeśli przestrzeń publiczną rozumiesz jako miejsca publiczne typu place, ulice czy parki to ok: tam mogą obowiązywać jakieś zasady. To teren wspólny.

Natomiast jeśli masz na myśli moją prywatną posesję, która jest widoczna z ulicy, to tobie WARA ode mnie i od tego co ja na swoim terenie robię. Mogę sobie postawić brzydki dom i oszpecić go reklamą i nikomu nic do tego (o ile nie naruszam np. dobrych obyczajów obscenicznymi zdjęciami itp.).


Nie. Nie możesz.*

*patrz: plan zagospodarowania przestrzennego
odpowiedź
User
Stefan


Nie. Nie możesz.*

*patrz: plan zagospodarowania przestrzennego


Ok. PZP tak, ale powinien określać niewielki zakres parametrów typu liczba kondygnacji, powierzchnia zabudowy itp. A nie kolor dachu, rodzaj okien czy typ kafelków na wannie. Obecnie zmierzamy w kierunku, kiedy to byle urzędas uzyska władzę nad tym jaki rodzaj elewacji możemy sobie zrobić. I co najgorsze, wielu ludzi takie rozwiązanie popiera.
Zakazywanie stawiania np. brzydkich domów czy reklam na prywatnych działkach jest tym samym co zakaz chodzenia brzydkim dziewczynom po określonych ulicach. "Bo zaburzają zabytkowe walory estetyczne okolicy"...
odpowiedź
User
Swnms
Stefan, widać, że kompletnie nie masz pojęcia o tym, o czym piszesz. Ład przestrzenny jako dobro wspólne stoi w większości cywilizowanych krajów wyżej niż własność prywatna i stąd rozmaite przepisy, określające dopuszczalną przeznaczenie i wysokość budynków, kolory elewacji, intensywność zabudowy, rodzaj dopuszczalnego grodzenia czy możliwość umieszczenia nośników.

W Polsce mylnie prawo do zabudowy nieruchomości uważa się często za równoznaczne z prawem własności mimo, że nigdzie w przepisach nie ma o tym mowy. W szeroko pojętym świecie zachodnim prawo własności nieruchomości oznacza prawo do decydowania o niej, ale nie w sposób nieograniczony. Prawo własności nie jest równoznaczne z prawem zabudowy. Prawo do zabudowy jest przywilejem nadawanym przez uchwalony przez władze (w przypadku Polski - samorząd gminny) plan.

Polska ma w tym sporo do nadrobienia, ale wiele z tych przepisów obowiązuje od dawna, czy jako elementy MPZP, czy jako przepisy wnikające z ochrony zabytków, czy teraz z tzw. ustawy krajobrazowej.

Większość ludzi wynosi z domu jakieś poczucie estetyki i z dezaprobatą patrzy na to, jak miasta w niekontrolowany pokrywają się szmatami reklamowymi, billboardami, różnymi płotami etc. Ustawa krajobrazowa wychodzi właśnie tym ludziom na przeciw. Ale oczywiście są tacy, którym to nie przeszkadza, tak jak są ludzie, którym nie przeszkadzają walające się śmieci, samochody zaparkowane na trawnikach czy to, że się nie myją.
odpowiedź