SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rewolucja w multipleksach naziemnych. Ma objąć MUX-1, MUX-5, MUX-6 i MUX-8

KRRiT i UKE prowadzą uzgodnienia w sprawie przyszłego podziału multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej i radia. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że MUX-5 prawdopodobnie zastąpi MUX-8, a MUX-6 przypadnie TVP. Pasmo zajmowane przez MUX-8 trafi na potrzeby DAB+.

Dołącz do dyskusji: Rewolucja w multipleksach naziemnych. Ma objąć MUX-1, MUX-5, MUX-6 i MUX-8

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Poland
Teraz wyraźnie widać jak wielkim problemem jest blokowanie przez Polsat multipleksu 4 kodowaną usługą "mobilną".
Ten multipleks należy uwolnić i przeznaczyć na kanały niekodowane.

Dokładnie! Samo KRRiT począwszy od rządów Pana Dworaka często wspomina to jakim wielkim dobrem rzadkim są częstotliwości. Więc niech w końcu coś z tym faktem zrobi!
odpowiedź
User
Gosc
Mux 8 powinien pozostać na vhf z nową modulacją dvbt2 po eliminacji z niego tvp - nie ma żadnych argumentów aby zajmować nowy mux czymś co istnieje, dla dab jest jeszcze dużo więcej miejsca niż chętnych, natomiast w przypadku mux 5 i każdego następnego należy rozpocząć proces koncesyjny - tylko za kasę dla komercji - tvp powinna zostać ograniczona do.mux 3 i to w starym standardzie jak sobie zażyczyła i żadnych testów.
odpowiedź
User
TT
Większa liczba częstotliwości na multipleksy DAB+ powinna moim zdaniem pociągnąć zmianę planów zagospodarowania radiowego multipleksu ogólnopolskiego (mniejsza liczba stacji per multipleks = większa jakość dźwięku). W tej chwili planowane było umieszczenie aż 12 stacji radiowych (wbrew wcześniejszym rekomendacjom samej KRRiT zawartych w tzw. "Zielonej Księdze"), w tym 3 stacji Polskiego Radia.
"optymalna liczba programów na multipleksie nadawanych z jakością najbardziej zbliżoną do nadawanej w FM powinna oscylować między 8 a 10", tymczasem KRRiT i UKE chcą upchnąć stacji dwanaście (wychodzi wtedy po 96 kbps... natomiast ABSOLUTNYM MINIMUM powinno być 112-128 kbps).
odpowiedź
<