SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W tym roku konkurs na multipleks ogólnopolski radiowy. RMF: Polacy nie chcą DAB+

Jeszcze w tym roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamierza ogłosić konkurs na multipleks ogólnopolski w ramach cyfryzacji radia. Grupa RMF krytykuje standard DAB+. - Stanowisko nasze nie zmienia się od lat: jest to system stary, nieefektywny, niedający słuchaczowi dodatkowych korzyści i bardzo drogi - informuje.

Dołącz do dyskusji: W tym roku konkurs na multipleks ogólnopolski radiowy. RMF: Polacy nie chcą DAB+

47 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gal
Ta sama melodia była DVB T ,a zobaczcie ile ludzi dziś odbiera telewizję naziemna.Internet nie załatwi wszystkiego a zwłaszcza na wsi gdzie czasami marna prędkość i zasięg.

Śmieszy mnie porównywanie radia do telewizji. To są dwa ZUPEŁNIE INNE media. To tak jakbyś porównywał tekstowe opowiadanie z rysunkowym komiksem i dziwił się, że są drukowane innymi technologiami. To, że teraz Internet "nie załatwia wszystkiego", nie znaczy, że tak będzie cały czas. Wręcz sądzę, że w ciągu kilku lat załatwi wszystko, a przede wszystkim DAB+.
DAB+ -- duże koszty, bardzo ograniczona oferta,, ograniczony zasięg, niska jakość dźwięku. Internet -- znacznie niższe koszty, nieograniczony zasięg, praktycznie nieograniczona oferta, dodatkowe funkcjonalności (np. podcasty), dobry dźwięk. Jaki może być wynik starcia Radia internetowego z DAB+, powiedzmy za 5 lat? Pytanie chyba wydaje się retoryczne. Czyli po co inwestować w DAB+? To ślepa uliczka.

Przy 12 stacjach na jednym multipleksie jakość sygnału jest porównywalna z FM, a wielu ekspertów twierdzi jednak, że będzie zwyczajnie gorsza.
Przy przepływności 128 JEST gorsza. Na radyjku za 300 zł pewnie tego nie usłyszysz, ale na takim za 3000 zł... Posłuchałem przez 15 minut i miałem dość. Uszy rozbolały. A jakość FM Polsce też pozostawia do życzenia... Porównywalna jakość z FM byłaby przy przepływności 192 - 256 (zależy od przekazywanej treści, głównie muzyki). No, ale wtedy na jednym multipleksie mogłoby być 6 - 8 stacji, co jeszcze bardziej wywindowało by koszty.
odpowiedź
User
Tekkno
Co za brednie gada ten typ z RMFu. Skąd on wie, ze Polacy nie chcą dabu? Raczej, Polacy nie wiedza z
a bardzo co to dab i co dzięki niemu może się zmienić. Ja chce dab+!!!!!! Mam w domu dwa odbiorniki dab+. Kupiłem niedawno Radio dab+ do samochodu. Rewelacja.!!! Odbieram w tym momencie 19 stacji radiowych na Podbeskidziu. I na prawdę, jakość jest lepsza niż FM. Znaczy dzwiekowo jest podobnie, nie ma zbytniej różnicy. Z tym że w FM odbiet czysto 5 stacji a w dab+ 19. Jakość dźwięku wg mnie w samochodzie jest identyczna zarówno z dab jak i FM. Różnica? Dab ma lepszy zasięg. 1 kW nadajnika dab z Szyndzielni radia Bielsko odbiera mi lepiej niż 2kW z tego samego nadajnika w FM. Tak samo 2kW nadajnika ze Skrzycznego w dab odbieram bezproblemowo, identyczny zasięg, jak 10kW analogowego FM. I nie jets prawda, że jak FM szumi to w tym samym miejscu nie byłoby dabu. Gość z RMFu jest totalnym ignorantem technologicznym i nie ma żadnej wiedzy na ten temat. Przykładem niech będzie ten 1kW dab kontra 2kW na FMie. FM z Szyndzielni mi szumi pod moim domem a dab z 1kW odbiera bezproblemowo.
odpowiedź
User
kamil
To nie Polacy nie chcą tylko nadawcy typu RMF, ZETKA i inni po prostu nie chcą się dzielić pieniążkami z reklam .Obniżyć im moce nadajników odebrać cześć lokalizacji , a pierwsi będą chcieć Dab + Ta sama melodia była DVB T ,a zobaczcie ile ludzi dziś odbiera telewizję naziemna.Internet nie załatwi wszystkiego a zwłaszcza na wsi gdzie czasami marna prędkość i zasięg.

Ale przecież Polacy chcą RMF i Zetki. Wystarczy spojrzeć na słuchalność. Nie chcą radia cyfrowego.
Niby dlaczego obniżać im moce i odbierać nadajniki, przyznane w legalnych konkursach?
Wolny rynek mamy czy nie?
odpowiedź