SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE zmusi kablówki do udostępniania łączy konkurentom. „Skuteczne wykorzystanie istniejących zasobów”

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje w sprawie nowych przepisów dotyczących infrastruktury kablowej w budynkach. Zgodnie z nimi najwięksi operatorzy będą zobowiązani do udostępniania swojej infrastruktury innym firmom. - Chcemy uniknąć duplikacji sieci w tych miejscach, gdzie jest to niepotrzebne. Przeniesienie postanowień decyzji do praktyki rynkowej pozwoli skutecznie wykorzystać istniejące zasoby i zwiększy konkurencję - wyjaśnia UKE odpowiadając na pytania Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: UKE zmusi kablówki do udostępniania łączy konkurentom. „Skuteczne wykorzystanie istniejących zasobów”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AdamB
Na coś takiego obowiązującego kablówki mógł wpaść tylko ktoś kto się kompletnie nie zna na technologii telewizji kablowej czyli Docsis, przypominam i informuję nie znających tematu że technologi ta działa w oparciu o współdzielone medium i pasmo, okablowanie budynkowe albo klatki schodowej jest w technologii magistrali a nie gwiazdy więc od razu pojawia się problem podłączenia lokalu abonenta i klatki schodowej dla innego operatora, innymi słowy może dochodzić do sytuacji że w jednym kablu koncentrycznym będą świadczone usługi różnych operatorów a kto będzie rozwiązywał problemy z tego wynikające dla abonentów?? O ile ma to sens w przypadku operatorów xDSL i xPON którzy podłączają abonentów w technologii gwiazdy gdzie nie ma współdzielonego medium transmisyjnego o tyle kompletnie nie ma sensu dla operatorów telewizji kablowych pracujących w oparciu o Docsis, będą z tego same problemy :(
odpowiedź
User
Min
A ja się nie zdziwię jeżeli za tymi zmianami stoi Solorz i Netia poniekąd tu występująca jako podmiot oddający infrastrukturę. Tak ta firma zaistniałą w obszarze telefonii stacjonarnej i internetu na plecach TP S.A./Orange więc nic nie stoi na przeciw aby ten manewr zrealizować w TV kablowej na bazie UPC, Vectry, Multimediów, Inei i Toyi. Oczywiście Netia może tu działać bezpośrednio ale też za pośrednictwem słupów w postaci małych sieci lokalnych. Wystarczy że Netia będzie miała w miarę unikatową paczkę programową będącą klonem Cyfrowego POLSATU (przewaga głównie w sporcie ale nie tylko) w satelicie i do tego zdecydowanie niższe stawki reemisyjne - negocjowane przez CP. To wystarczy aby zaoferować szerszy serwis za mniejsze pieniądze na kablu konkurenta. Solorz praktycznie jest w końcowej fazie dobijania nc+ i za chwilę przejdzie do konfrontacji z operatorami kablowymi co jest naturalną konsekwencją. Ma wiele atutów a Netia jest tu tylko przyczółkiem.

Gdyby NETIA w sieciach kablowych nadawała telewizję w standardzie DVB-C zamiast w kiepskim IP multicast, to już byłaby atrakcyjna cenowo i jakościowo oferta TV na miarę naszych czasów.

Netia jedzie na strimingu internetowym tak jak aplikacje ott (player, ipla itp.)
odpowiedź
User
miś społeczny
I zabronić spółdzielniom oraz wspólnotom mieszkaniowym zakazywania montażu własnych anten RTV. Te zakazy są wymuszane przez kablówki, bo naziemny odbiór radia i TV jest dla nich konkurencją. Cierpi na tym zwłaszcza radio: w blokach nie wolno montować anten na dachach, podczas gdy kablówki likwidują możliwość odbioru UKF, a spółdzielnie likwidują anteny zbiorcze. Skutek jest taki, że w blokach nie ma alternatywy dla kiepskiego odbioru na kawałku drucika w mieszkaniu. To jest działanie antytechniczne i niszczące kulturę techniczną w społeczeństwie. Pod tym względem ZNACZNIE lepiej było w PRL, gdzie antena zbiorcza z torem UKF należała się każdemu "blokersowi" jak świni koryto.
odpowiedź