SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Witold Kołodziejski: KRRiT skupi się na dokończeniu cyfryzacji telewizji

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) pracuje już w nowym składzie. Dokończenie cyfryzacji telewizji, odpowiedź na pytanie, co z radiem cyfrowym, prace nad zmienianą na poziomie Komisji Europejskiej dyrektywą audiowizualną i dostosowywanie do niej polskiego prawa to najważniejsze obecnie jej zadania.

Dołącz do dyskusji: Witold Kołodziejski: KRRiT skupi się na dokończeniu cyfryzacji telewizji

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Biuro woła o pomoc
Szanowny Panie - proszę pilnie w biurze porządki zaprowadzić, wywalić dyrektor biura wprowadzić swoją osobę bo to co się wyprawia o pomstę do nieba woła i czeka na to garstka sponiewieranych ludzi. Nic nie zbudujecie na ekipie nieudaczników i dorobkiewiczów, koniec z nepotyzmem, butą i niekontrolowanym upływem pieniędzy. Za Dworakiem niech odejdzie jego dwór - najlepiej KOD wspierać tj. na ulicę.
odpowiedź
User
gość
"4 sierpnia br. zakończyła kadencję KRRiT w poprzednim, powołanym sześć lat temu składzie. Jej zasługą było między innymi uruchomienie trzech multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, organizacja konkursów, w których wybrano mające się na nich znaleźć kanały oraz nadawców. "

To tylko świadczy o patologii KRRiT działającej w poprzednim składzie. Wbrew pozorom przydziały częstotliwości, które określało UKE i MCiA zostały poprzednio tak zagospodarowane aby wymiernie chronić interesy platform satelitarnych i kablowych, kosztem dostępu do telewizji bezpłatnej - naziemnej. W ramach pierwszych 2 fal skonfigurowane zostały 4 ogólnopolskie sieci multipleksów. Mux2 trafił w ręce dotychczasowych nadawców analogowych, Mux3 w ręce TVP, Mux1 w ręce nadawców komercyjnych.

Jakoś dziwnie pomija się jednak patologie związane z przydziałem Mux4, o które w jeszcze jako DVB-H rywalizowało konsorcjum operatorów GSM w konfrontacji z małą, lokalną firemką Info-TV-FM. Ustawka przeprowadzona z ówczesnym kierownictwem UOKiK polegala na tym, że o długość nosa wygrała ta druga firma , bowiem dostała kilka dodatkowych punktów jako podmiot niezależny (sic!). Co ciekawe, jeszcze przed uruchomieniem działalności została w całości przejęta przez Cyfrowy Polsat, a decydentom z KRRiT jakoś nie spieszno było zabezpieczyć koncesję przed takim działanie mimo, że cały rynek wiedział, że ma do czynienia z przysłowiowym "słupem". Żeby było ciekawe, również przed rozpoczęciem nadawania KRRiT przysłała na całkowitą zmianę specyfikacji wykorzystania częstotliwości - zmieniając DVB-H (dedykowane urządzeniom mobilnym) na zwykłe DVB-T, co istotnie zmieniło istotę sprawy. Gdyby bowiem od początku zakomunikowano, że chodzi o naziemny multipleks DVB-T to z całą pewnością grupa podmiotów zainteresowanych byłaby inna.
Zgodnie z art 6.1. ustawy o radiofonii i TV "Krajowa Rada stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji, samodzielności nadawców i interesów odbiorców oraz zapewnia otwarty i pluralistyczny charakter radiofonii i telewizji." - pytanie więc nasuwa się w jaki sposób KRRiT zadbała o interes odbiorców oraz zapewnienie pluralistycznego charakteru radiofonii i telewizji.

Podobne patologie miały miejsce z tzw. multipleksami lokalnymi, które z niewiadomych względów zostały całkowicie rozproszone i oddane praktycznie w całkowite władanie nadawców. Można bowiem było rozpisać konkurs na zagospodarowanie Mux6 i 7 z obligacją zapewnienia pojedynczych slotów dla nadawców lokalnych na określonych obszarach, a tak rozwalono całą sieć na której pojawiają się przypadkowe stacje bez wymiernej szansy na budowę pozycji i atrakcyjną ofertę. To również był element wywracając siłę naziemnej telewizji cyfrowej, a tym samym strategiczny element wsparcia płatnej telewizji w Polsce (z wiodąca pozycją Cyfrowego Polsatu).

Kolejna patologia w zakresie "samodzielności nadawców i interesów odbiorców oraz zapewnia otwarty i pluralistycznego charakteru radiofonii i telewizji" to sposób zagospodarowania Muxów. Przydział krojono w ten sposób aby pluralizm mediów, niezależność nadawców oraz interes odbiorców oprzeć o kartel jedynie słusznych podmiotów, tj. zasadniczo Polsatu (Polsat, TV4, TV6, PolsatSportNews, ATM Rozrywka oraz cały Mux4), TVN (TVN, TVN7, TTV, TVN HD, TVN7 HD), ZPR (EskaTV, PoloTV, Focus, NovaTV na Mux8) oraz TVP.

Reasumując - na podstawie istniejącego widma częstotliwości już obecnie mogłoby nadawać bezpłatnie-naziemne ok. 45-54 stacje SD (lub odpowiedniki w HD) działające w ramach Mux1, Mux2, Mux3, Mux4, co najmniej jednej sieci ponadregionalnej z lokalnymi rozszczepieniami dla pojedynczych stacji lokalnych oraz uruchamiany Mux8. Taka liczba stanowiłaby istotne zagrożenie dla wielokanałowej telewizji satelitarnej lub kablowej, których interes był silnie chroniony kosztem interesu widza i niezależności nadawców.

I to jest pole do popisu dla nowej rady


Z jednym się zgodzę mux4 i przyznanie go w całości Polsatowi to jest patologia.
Co do reszty lokalne muxy nie ograniczają sieci ogólnopolskich, gdyż są to małej mocy nadajniki koordynowane na kanałach z poza planów wobec nadajników dużej mocy. Wymienianie przez Ciebie TVNHD i TVN7HD jest nadinterpretacją, bo dotyczy to tylko 2 miast tj. Wrocławia i Warszawy, tak naprawdę TVN ma tylko 3 sloty czyli nic w porównaniu z Polsatem który zawładnął większością DVBT w tym przejął cały mux4 blokując innych nadawców. Żal podstawowy do poprzedniej KRRiTV to jest dawanie TVP kolejnych slotów na mux8 , którą powinno się raczej zwijać bo żyje na koszt społeczeństwa, zamiast przeznaczenia jego w całości komercji. A byli chętni chociażby Discovery i Scripps . Wobec czego należałoby jak wskazał jeden z poprzedników uruchomić kolejny mux w tym paśmie i mieć plany uruchamiania kolejnych w tym podniesieniu 2 najbardziej znaczących komercyjnych nadawców do HD. Dziś Polsat i TVN w jakości HD jest jedynie w okolicach Wrocławia za sprawą lokalnego muxa.
odpowiedź
User
KRRiT
Zrobi się psze Państwa
odpowiedź