Branża reklamowa traci na nowej polityce cookies w Safari, przychody Criteo w dół o 20 procent

Po wprowadzeniu przez Apple w przeglądarce Safari systemu Intelligent Tracking Prevention ograniczającego śledzenie zachowań użytkowników w sieci branża reklamowa zaczyna odczuwać jego skutki. Firma Criteo zapowiada, że z powodu zmian w Safari jej przychody w 2018 roku spadną o jedną piątą, a IAB Tech Lab przewiduje, że podobna sytuacja spotka wielu graczy w segmencie reklamowym.

Rozwiązanie Intelligent Tracking Prevention (ITP) zostało wprowadzone w przeglądarce Safari we wrześniu ub.r. Chodzi o system, który ogranicza możliwość śledzenia użytkowników internetu za pomocą plików cookies. W efekcie dotarcie do internautów z reklamami staje się utrudnione. Apple tłumaczy, że wprowadzając ITP chce chronić prywatność użytkowników.

Już w momencie zapowiedzi wprowadzenia Safari z systemem ITP branża reklamowa protestowała przeciwko temu rozwiązaniu twierdząc, że zmienia ono podstawowe zasady funkcjonowania rynku reklamy internetowej, a skutki wprowadzonych ograniczeń mogą być trudne do przewidzenia, bowiem Safari posiada prawie 15 proc. udziału w globalnym segmencie przeglądarek internetowych.

Teraz pojawiły się pierwsze dowody na to, że ITP ma istotny wpływ na funkcjonowanie branży reklamowej.

Criteo, jedna z dużych firm zajmujących się marketingiem i reklamą internetową zapowiedziała w komunikacie, że z powodu wprowadzenia ITP jej przychody w 2018 zmniejszą się o ok. 20 proc. Biorąc pod uwagę, że w 2016 r. przychody Criteo osiągnęły 730 mln dol. zapowiedź oznacza straty idące w setki milionów dolarów.

Powagę sytuacji podkreśla w rozmowie z „Guardianem” także Dennis Buchheim, dyrektor Interactive Advertising Bureau Tech Lab zapowiadając, że w niedalekiej przyszłości zmiany wprowadzone w Safari dotkną branżę reklamową w szerszym stopniu, a przychody firm i agencji mogą poszybować w dół.

Kondycji segmentu reklamowego oraz wydawców z pewnością nie poprawi fakt, że Safari nie będzie jedyną przeglądarką z ograniczeniami dotyczącymi reklam. Kolejną platformą ma być należąca do Google przeglądarka Chrome, która według zapowiedzi od połowy lutego br. będzie blokować reklamy nie spełniające standardów przyjętych przez Coalition for Better Ads.

ps