WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

„Well” nowym magazynem kobiecym Bauera. Teksty dziennikarzy „Twojego Stylu”, Dorota Wellman redaktor kreatywną

Gorący temat

„Kruk. Szepty słychać po zmroku” opowiada o kondycji człowieka, jego bólu i cierpieniu (wywiad)

0

Fiskus chce od TVN 110 mln zł. „Nie zgadzamy się. Zapłacimy, ale się odwołamy”

2017-07-04 A A A KOMENTARZE: 65 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Izba Administracji Skarbowej żąda od TVN ponad 110 mln zł zaległego podatku. Zdaniem fiskusa firma nie zapłaciła należnego podatku z tytułu połączenia platformy „n” z Cyfrą +. Spółka zapowiada: zapłacimy, ale odwołamy się od tej decyzji.

fot. pap / Jacek Turczyk fot. pap / Jacek Turczyk

W ubiegłym tygodniu TVN dostał decyzję Izby Administracji Skarbowej, nakazującą zapłatę 110 mln należnego podatku dochodowego (w tym odsetki). Chodzi o transakcję z 2012 roku, gdy platforma „n” łączyła się z Cyfrą + i powstawała platforma „nc+”.

TVN wnosił wówczas udziały w platformie n, w zamian za 32 proc. udziałów w połączonym nowym biznesie. Nadawca rozliczył kwotę przelaną udziały do nowej spółki, zarządzającej platformą „nc+” (było to prawie 2 mld zł) jako koszt i nie zapłacił od niej podatku. Urzędnicy uznali to za konwersję wierzytelności, czyli finansowy zabieg o charakterze bezgotówkowym i stąd żądanie zapłaty 110 mln zł. Pierwsza o sprawie napisała „Rzeczpospolita”.

Nadawca w specjalnie wydanym oświadczeniu podkreśla, że przed sfinalizowaniem transakcji zasięgał opinii Ministerstwa Finansów i wszystko było przeprowadzone zgodnie z prawem. - Scripps Networks Interactive i TVN zdecydowanie nie zgadzają się z tą decyzją Administracji Skarbowej i odwołają się od niej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Spółka dokona zapłaty naliczonej kwoty około 110 mln zł zgodnie z treścią decyzji, w wymaganym terminie, a następnie natychmiast będzie dochodzić jej zwrotu - czytamy w oświadczeniu TVN przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl.

Spółka podkreśla też, że w 2013 r. organy podatkowe przeprowadziły pełną kontrolę rozliczenia transakcji i nie stwierdziły żadnych nieprawidłowości, zaś TVN „na bieżąco, otwarcie i jednoznacznie informowała, w oficjalnych komunikatach, o sposobie rozliczenia oraz towarzyszących mu kosztach”.

To już druga w tym roku sprawa, gdy fiskus dopomina się od prywatnego nadawcy z sektora mediów niezapłaconych podatków. Pod koniec maja Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy zdecydował, że Cyfrowy Polsat ma zapłacić 40,6 mln zł więcej podatku dochodowego (plus odsetki od zaległości podatkowych) za 2011 rok. Firma zapowiedziała, że odwoła się do dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Scirpps Networks Interactive kupił TVN w połowie 2015 roku, płacąc 584 mln euro za 52,7 proc. akcji. Resztę akcji nadawcy skupił jesienią 2015 roku od inwestorów giełdowych.

W ub.r. Scirpps Networks Interactive wykupił przedterminowo obligacje TVN za 400 mln dolarów.


OŚWIADCZENIE TVN
TVN, należąca w całości do SCRIPPS NETWORKS INTERACTIVE, amerykańskiej spółki notowanej na giełdzie NASDAQ, otrzymała decyzję Izby Administracji Skarbowej w związku z transakcją, która miała miejsce przed nabyciem TVN przez SCRIPPS NETWORKS INTERACTIVE.

TVN, należąca w całości do SCRIPPS NETWORKS INTERACTIVE, amerykańskiej spółki notowanej na giełdzie NASDAQ, otrzymała decyzję Izby Administracji Skarbowej w związku z transakcją, która miała miejsce przed nabyciem TVN przez SCRIPPS NETWORKS INTERACTIVE. SCRIPPS NETWORKS INTERACTIVE i TVN zdecydowanie nie zgadzają się z tą decyzją Administracji Skarbowej i odwołają się od niej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Spółka dokona zapłaty naliczonej kwoty około 110 mln PLN zgodnie z treścią decyzji, w wymaganym terminie, a następnie natychmiast będzie dochodzić jej zwrotu.

Decyzja dotyczy zbycia przez TVN platformy n w 2012 r. Przed dokonaniem transakcji TVN zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, aby mieć pewność, że sposób rozliczenia transakcji jest zgodny z obowiązującym prawem. TVN zastosowała się do wytycznych Ministerstwa Finansów. Podejście spółki było zgodne z opiniami otrzymanymi od największych międzynarodowych firm doradztwa podatkowego i rachunkowego, a następnie potwierdzone audytami. Ponadto w 2013 r. organy podatkowe przeprowadziły pełną kontrolę rozliczenia transakcji nie stwierdzając żadnych nieprawidłowości. TVN na bieżąco, otwarcie i jednoznacznie informowała, w oficjalnych komunikatach, o sposobie rozliczenia oraz towarzyszących mu kosztach.

Autor: Jacek Kowalski

Wiecej informacji: Fiskus, TVN, Izba Administracji Skarbowej, n, Cyfrą+

Komentarze (65) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia