SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

75. rocznica wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia

Z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej stacje Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje, upamiętniające to wydarzenie.

Program I

W sobotę 30 sierpnia w „Sygnałach Dnia” dr Tadeusz Rutkowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego opowie o sytuacji politycznej we wrześniu 1939 oraz o tym, co doprowadziło do wybuchu wojny. W programie znajdzie się również przegląd archiwalnej prasy, a także wspomnienia żyjących świadków z tamtego okresu. 1 września Jedynka będzie relacjonować uroczystości 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbywające się na Westerplatte.

Rano w „Sygnałach Dnia” wysłuchać można będzie rozmowy z byłym ministrem spraw zagranicznych Adamem Rotfeldem m.in. o tym, czym różni się proces pojednania pomiędzy Polską i Niemcami, a Polską i Rosją, a także o rocznicy wybuchu wojny we współczesnym kontekście międzynarodowym. O godz. 08.15 stacja nada debatę „Polska - Niemcy, pojednanie i pamięć” z udziałem Corneliusa Ochmanna, dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz prof. Piotra Madajczyka z Instytut Studiów Politycznych PAN.

Gościem audycji „Z kraju i ze świata” o godz. 12.20 będzie dyrektor Muzeum II wojny światowej w Gdańsku prof. dr hab. Paweł Machcewicz. O 17.20 Program I zaprosi na specjalne wydanie „Debaty”, której tematem będzie rola Polski i Polaków podczas II wojny światowej. Katarzyna Jankowska w „Naukowym zawrocie głowy” (emisja o godz. 21.30)rozmawiać będzie z prof. Adamem Dobrońskim i prof. Cezarym Królem o roli propagandy Polski i III Rzeszy przed wybuchem II wojny światowej.

Z okazji rocznicy w każdą sobotę w cyklu „Soboty września”, emitowanego w ramach „Sygnałów Dnia”, przedstawione zostaną wspomnienia świadków historii z września 1939 i początku okupacji.

Program II

W niedzielę 31 sierpnia w „Ćwiczeniach z myślenia” (godz. 13.00) na antenie radiowej Dwójki wysłuchać można będzie rozmowy z prof. Stanisławem Jaczyńskim o decydujących bitwach II wojny światowej. Wieczorem - o godz. 19.20 - stacja wyemituje audycję „Miasta pisarzy: Gdańsk”.

1 września o godz. 15.00 na antenie Programu II nadana zostanie audycja Bartosza Panka „Wieluń - polska Guernica”, w której historycy i ocaleli mieszkańcy miasta opowiedzą o zniszczeniu zabudowań cywilnych podczas działań wojennych. Tego samego dnia w programie „O wszystkim z kulturą” (godz. 18.00) Hanna Maria Giza zaprasza na dyskusję pt. „Droga do wojny”, podczas której wraz z zaproszonymi gośćmi - prof. Andrzejem Paczkowskim i prof. Wojciechem Morawskim - zastanowi się nad przyczynami wybuchu II wojny światowej.

Codziennie, do 5 września, o godz. 9.45 Maria Pakulnis będzie czytać fragmenty książki Mariana Hanasza „Warszawskie dzieci”.

Program III

W dniu rocznicy wybuchu II wojny światowej Trójka relacjonować będzie uroczystości związane z obchodami w serwisach informacyjnych oraz w porannej (godz. 6.00-9.00) i popołudniowej (godz. 16.00-19.00) audycji „Zapraszamy do Trójki”.

W poniedziałek 1 września stacja wyemituje trzy z siedmiu odcinków przygotowanego cyklu historycznego „Lata wojny”. Pierwszą część „Lat wojny”, poświęconą 1939 rokowi, Program 3 wyemituje 1 września w porannym „Zapraszamy do Trójki” (godz. 6.00-9.00), a dwie następne tego samego dnia w „Do południa” (9.00-12.00) i popołudniowym wydaniu „Zapraszamy do Trójki” (16.00-19.00). Emisje kolejnych odcinków (po jednym dziennie) zaplanowano na kolejne dni - od 2 do 5 września popołudniami w „Zapraszamy do Trójki”.

Program IV

W poniedziałkowym wydaniu „Czwartego Wymiaru” (emisja o godz. 16.00) Kuba Marcinowicz przyjrzy się wpływowi zbrojeń podczas II wojny światowej na rozwój techniki. W programie posłuchać można będzie także dyskusji na temat gier planszowych, których realia są osadzone w czasie wojny.

W audycji „Na cztery ręce” (godz. 23.00) Tomasz Kosiorek opowie o psychologicznych aspektach udziału w wojnie i o tym, jak leczyć powstałe w ich wyniku traumy.

Polskie Radio 24

1 września o godz. 9.00 PR24 wyemituje specjalną audycję poświęconą II wojnie światowej. Tomasz Kowalczewski rozmawiać będzie o tym wydarzeniu z prof. dr hab. Jerzym Eislerem, dyrektorem Warszawskiego Oddziału IPN.

PolskieRadio.pl

Portal Polskiego Radia uruchomi 1 września specjalny serwis „Wrzesień 1939” (wrzesien1939.polskieradio.pl) poświęcony wybuchowi II wojny światowej oraz agresji sowieckiej na Polskę z 17 września. Na stronie serwisu znaleźć można m.in. kalendarium najważniejszych wydarzeń, nagrania z archiwum Polskiego Radia i Radia Wolna Europa, galerie fotograficzne, filmy dokumentalne, wspomnienia uczestników-świadków tamtych wydarzeń oraz komentarze historyków, w tym prof. Rafała Wnuka, prof. Pawła Machcewicza i dr Sławomira Dębskiego.

Dołącz do dyskusji: 75. rocznica wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl