WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Polskie Radio 24 zwalnia dziennikarza Macieja Kluczkę trzy dni po zatrudnieniu go

Gorący temat

„Gazeta Polska Codziennie” wspiera związaną z pismem sędzię jako kandydatkę do KRS i broni Ryszarda Czarneckiego ws. słów o Róży Thun

0

Adam Hlebowicz odwołany, Wiktor Świetlik nowym szefem Trójki

2017-05-18 A A A KOMENTARZE: 81 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Redaktor naczelny radiowej Trójki Adam Hlebowicz i jego zastępca Szymon Sławiński zostali odwołani przez zarząd Polskiego Radia. Nowym szefem stacji będzie Wiktor Świetlik, a jego zastępcą - Wojciech Surmacz.

Wiktor Świetlik, fot. PR24/MR Wiktor Świetlik, fot. PR24/MR

O wszystkich zmianach kadrowych poinformowano w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl w środę wieczorem. Adam Hlebowicz i Wojciech Sławiński zostali odwołani ze swoich dotychczasowych stanowisk z dniem dzisiejszym. Wiktor Świetlik będzie dyrektorem Trójki od 24 maja, a Wojciech Surmacz funkcję zastępcy szefa stacji obejmie w czwartek.

Szymon Sławiński był wicedyrektorem radiowej Trójki od lutego ub.r. (w marcu, po rezygnacji Pauliny Stolarek-Marat, przez krótki okres zarządzał stacją), a Adam Hlebowicz dyrektorem rozgłośni został w kwietniu ub.r.

Wiktor Świetlik od jesieni ub.r. współpracuje z Polskim Radiem 24, a w kwietniu br. zaczął prowadzić w stacji poranne pasmo publicystyczne. Jest też jednym z gospodarzy programu „W tyle wizji” w TVP Info, jako felietonista współpracuje z „Super Expressem” i „W Sieci”. Jest dyrektorem Centrum Monitoringu Wolności Prasy działającego przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Wcześniej pracował m.in. jako publicysta „Polska The Times” (w latach 2007-2010), szef działu opinii w „Fakcie” (2005-2007) i dziennikarz „Nowego Państwa”.

Wojciech Surmacz w listopadzie ub.r. został kierownikiem naczelnej redakcji gospodarczej Polskiego Radia, zastąpił na tym stanowisku Roberta Lidke. Wcześniej pracował m.in. jako redaktor naczelny „Gazety Bankowej” i wGospodarce.pl (w latach 2014-2016), dziennikarz „Forbesa” (w latach 2011-2014), „Newsweek Polska” (2007-2011) i „Pulsu Biznesu” (w latach 1998-2007).

Obowiązki kierownika naczelnej redakcji gospodarczej Polskiego Radia od piątku będzie pełniła Małgorzata Byrska.

Według badania Radio Track od lutego do kwietnia br. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 7,2 proc.

Na początku marca br. prezesem Polskiego Radia został Jacek Sobala, niedługo po nieoczekiwanej rezygnacji poprzedniej prezes Barbary Stanisławczyk-Żyły, która krótko wcześniej wygrała konkurs Rady Mediów Narodowych na to stanowisko. Wiceprezesem firmy, wybranym w tym konkursie, od połowy lutego jest Mariusz Staniszewski.

Kadencja Adam Hlebowicza pod znakiem zmian personalnych i programowych

Podczas 13 miesięcy, kiedy kierował nią Adam Hlebowicz, w ramówce Trójki nastąpiło sporo zmian. W połowie maja ub.r. do gospodarzy wieczornego „Klubu Trójki” dołączyli Grzegorz Górny i Piotr Semka. Natomiast dziennikarzy czytających serwisy informacyjne przeniesiono do Informacyjnej Agencji Radiowej oraz zwolniono szefową redakcji aktualności Grażynę Mędrzycką-Gęsicką (niedługo potem wróciła do pracy na innym stanowisku) i Tomasza Ławnickiego (od września ub.r. pracuje w Grupie naTemat). W proteście przeciw tym zmianom z audycji w stacji zrezygnował Jerzy Owsiak (od lipca 2016 r. ma swój program w Antyradiu).

W lipcu ub.r. z Trójki odszedł Marcin Zaborski (od września ub.r. prowadzi popołudniowe wywiady w RMF FM), a z końcem października ub.r. - Michał Nogaś (przeszedł do „Gazety Wyborczej”), którego w audycjach Trójki o książkach zastąpił dyrektor TVP Kultura Mateusz Matyszkowicz. Od września ub.r. program „Cogito ergo…” prowadzi Maciej Pawlicki.

Latem ub.r. rozpoczęto akcję antenową „Trójka wraca do korzeni”, w ramach której regularnie realizowano audycje z różnych miejsc Polski ważnych historycznie.

Przeciw zmianom w stacji, głównie odejściu niektórych dziennikarzy i pojawieniu się publicystów konserwatywnych, protestowała część słuchaczy skupionych na fanpage’u facebookowym „Ratujmy Trójkę”. - Mogę tylko powiedzieć, że jestem zdziwiony, przeciwko czemu ta grupa słuchaczy Trójki protestuje. Zmiany są czymś naturalnym, każda stacja wprowadza taką czy inną ramówkę - mówił Adam Hlebowicz w wywiadzie dla Wirtualnemedia.pl w lipcu ub.r.

W styczniu br. skrócono i przesunięto na wcześniejszą godzinę program satyryczny „Urywki z rozrywki”, liczbę wydań „Akademii rozrywki” oraz wprowadzono nowe wieczorne i nocne audycje autorskie.

Spór pracowników Trójki z zarządem Polskiego Radia

W październiku ub.r., po tym jak Małgorzata Spór i Anna Zaleśna zostały odsunięte od prowadzenia serwisów informacyjnych w Trójce i oddelegowane do IAR, grupa dziennikarzy stacji zaczęła w internecie spontaniczną akcję pod hasłem „#kogoniesłychać”. Niedługo potem zwolniono Damiana Kwieka, a ówczesny zarząd Polskiego Radia skrytykował ich za wykorzystywanie dorobku firmy do własnych celów.

Dziennikarze zrzeszeni w Związku Zawodowym Dziennikarzy i Pracowników Programu III i II Polskiego Radia sprzeciwili się tym posunięciom zarządu m.in. w piśmie skierowanym do kilku zewnętrznych instytucji zajmujących się mediami i prawami obywatelskimi, przedstawiciele związku spotkali się w tej sprawie z prezes Barbarą Stanisławczyk-Żyłą. Przed siedzibą stacji protestowali słuchacze, pikietę pod hasłem „Trójko, trwaj!” zorganizowano za pośrednictwem fanpage’a „Ratujmy Trójkę”.

W konsekwencji na przełomie listopada i grudnia ub.r. zwolniono dyscyplinarnie trzech kolejnych szefów związku pracowników Trójki i Dwójki: Pawła Sołtysa, Wojciech Dorosza (związanych z Trójką) i Marcina Majchrowskiego z Dwójki. Zaniepokojenie tą sytuacją wyrazili m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i przewodnicząca Forum Związków Zawodowych.

Anna Zaleśna w styczniu br. została przywrócona do serwisów w Trójce, a Małgorzata Spór w kwietniu odeszła z Polskiego Radia. W geście solidarności z nią z pracy w Trójce zrezygnował Beniamin Filip.

Wiktor Świetlik odejdzie z Centrum Monitoringu Wolności Prasy

W czwartek rano Wiktor Świetlik poinformował na Twitterze, że w związku z powołaniem na szefa Trójki zrezygnuje z funkcji dyrektora Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. - Dziękuję też za 8 lat w CMWP SDP. Mam nadzieję, że czasami udało się pomóc - napisał.

Część dziennikarzy aktywnych na Twitterze oceniło, że wybranie go na szefa Trójki to dobra decyzja. - Dobra wiadomość. Porządny dziennikarz, który może podnieść słuchalność Trójki. Prawdziwa #dobrazmiana - skomentował Jacek Nizinkiewicz. - Brawo Wiktor Świetlik. Po nudziarzu AH (Adamie Hebowiczu - przyp.red.) Trójka ma znakomitego szefa! Czyżbym powrócił do słuchania? - stwierdził Paweł Sito. - Bardzo dobry wybór, gratulacje i powodzenia! - ocenił Łukasz Warzech z „Do Rzeczy”.

Za to Przemysław Szubartowicz z Wiadomo.co przypomniał wpis twitterowy, w którym Wiktor Świetlik ostro skrytykował wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, nazywając go złamasem. - Dobranoc, Radiowa Trójko! I Wy, Wszystkie Złamasy Wolnej Europy! - ironizował Szubartowicz.

- PIS- owski troglodyta Świetlik szefem Trójki. Wyrazy współczucia dla pracowników i słuchaczy. Czas rozsyłać zaproszenia na pogrzeb - ocenił Tomasz Lis z „Newsweeka”.

- Boję się że nawet Usain Bolt nie nadążyłby za zmianami personalnymi w Polskim Radiu. Młyny dziejowe mielą tam coraz szybciej. Przy czym niektóre ze zmian zadziwiają swą polityczną jednowymiarowością. Ale to nic szczególnie nowego. Co nie znaczy, że pozytywnego - skomentował ostatnie roszady w publicznym nadawcy Konrad Piasecki z Radia ZET.

Autor: tw

Wiecej informacji: Polskie Radio, Trójka, Adam Hlebowicz, Szymon Sławiński, Wiktor Świetlik, Wojciech Surmacz, PR III

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia