SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agencje marketingu internetowego podsumowują 2017 rok i prognozują trendy na 2018

Przedstawiamy drugą część naszego podsumowania 2017 roku w branży marketingu internetowego z perspektywy agencji z tej branży. Komentują przedstawiciele firm Performics, Faster&Better, John Pitcher, Peppermint, Mint Media, MOSQI.TO, WebTalk, zjednoczenie.com, Insignia, Veneo i Clickad Interactive.

Paweł Karaś, CEO w Mint Media
 

Wydarzenie roku
Działo się na tyle dużo, że naprawdę ciężko jest wskazać jedno wydarzenie. To co od razu przyszło mi na myśl to awans Polaków do mistrzostw świata :)
 
Sukces roku
Jeśli mówimy o branży to na pewno powrót Gemiusa do gry. Prawidłowe mierzenie internetu jest skomplikowaną kwestią, a Gemius wyniósł badania Megapanel PBI/Gemius na zupełnie nowym poziom. Równolegle rozwinął narzędzie adReal, pozwalające na analizę konkurencji pod względem placementów, kreacji czy intensywności komunikacji.  

Warto też wymienić firmy i agencje, które realizują kampanie doceniane poza naszymi granicami. Chociażby wielokrotnie w tym roku nagrodzona, zarówno w Polsce jak i na świecie, Axa i FCB Warsaw za kampanię „Smart Bell”.

W ciągu ostatniego roku byliśmy światkami udanych ekspansji polskich startupów na rynki zagraniczne. Tu warto wymienić Brand24, ZnanyLekarz.pl, LiveChat, Booksy czy Brainly.

Jeśli chodzi o światowe sukcesy, to na pewno Tesla z hasłem „hype is real”. Aliexpress z kolejnym rekordem - w dzień singla zarobili 25 miliardów złotych, co dowodzi, że e-commerce w kolejnych latach czeka ogromny wzrost. Sukcesem jest także kolejna realizacja chińczyków - Taxify, które będzie dużą konkurencją dla Ubera czy iTaxi.

Porażka / rozczarowanie roku
Na myśl przychodzą mi realizacje, które nie były do końca dopracowane, na przykład dużym rozczarowaniem był McDonald’s UberEats. Wielkie wydarzenie, którego zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. Skutkowało to falą hejtu w mediach społecznościowych.  

Porażką natomiast była realizacja McDonald’s Dead Dad Adverts, czyli reklama budząca mieszane uczucia. Według mnie szukanie emocji towarzyszących utracie ojca w jedzeniu burgera jest przesadą. Na szczęście marka szybko wycofała tę kampanię.

Ponadto mamy za sobą rok przeprosin - chociażby Reserved. Zapewne w kolejnych latach nie obędzie się bez wytykania błędów - szczególnie w czasach tak sprawnie działających social media. Media społecznościowe są potęgą jeśli chodzi o promowanie marek, ale także ich pogrążanie.

Światową porażkę ma za sobą YouTube. Wszystko za sprawą reklam, które pojawiały się w tym serwisie przy treściach stanowiących zagrożenie dla dzieci. W związku z tym reklamodawcy odwrócili się od YouTube’a, a ci stale naprawiają sytuację. Zapewne w 2018 będziemy świadkami wielkich powrotów reklamodawców na ten najbardziej popularny kanał.

Człowiek roku
W Polsce - ZnanyLekarz- więc i jego twórca Mariusz Gralewski (także twórca serwisu GoldenLine). Polski startup, który jest innowacyjny nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Nikt wcześniej na masową skalę nie udostępniał opinii o lekarzach. Kontakt z lekarzami jest często bardzo utrudniony - im lepszy lekarz, tym trudniej się z nimi skontaktować. ZnanyLekarz zarabia więc nie tylko na reklamach, ale także na kalendarzach i kontach premium.

Na świecie na pewno Elon Musk, założyciel marek takich jak PayPal, SpaceX, Tesla Motors czy Solar City. Nie chodzi tylko o wyniki finansowe i fakt, że zbudował to sam. Otworzył firmę, która zawiezie nas na Marsa. Według plotek jest też powiązany z firmą Neuralink, która ma stworzyć technologię interfejsu - fizycznego i software’owego - pomiędzy ludzkim mózgiem a komputerem.

Serwis / kampania / projekt roku
Zdecydowanie IKEA, która od zeszłego roku utrzymuje swoją komunikację na rewelacyjnym poziomie. Jesienne zmiany, pokazujące codzienność, czy „IKEA. Niech Żyje Dom!”. Wszystkie realizacje pokazują, że życie składa się z dużych i małych zmian, na które warto zrobić miejsce w swoim domu. Video zaskakuje także nietypową narracją i muzyką, która jest wynikiem współpracy IKEA z Bartoszem „Fiszem” Waglewskim oraz Piotrem „Duitem” Krygierem. Ponadto ich viral, w którym robiono różne rzeczy z ich słynnych toreb – strzał w dziesiątkę.

Jeśli chodzi o świat - utkwiła mi w pamięci kampania Nike z Breaking2. Przede wszystkim cały dokument, który powstał we współpracy Nike i National Geographic, pokazujący próbę pobicia czasu przebiegnięcia maratonu.  Na kilka miesięcy przed tą próbą odbyła się konferencja, podczas której Nike ogłosił ten eksperyment. Towarzyszył mu sztab specjalistów, którzy mieli odpowiednio przygotować biegaczy do pokonania granicy dwóch godzin. Dzięki zaawansowanej technologii, jeden z zawodników zbliżył się zaskakująco blisko do przebiegnięcia morderczego dystansu, jednocześnie bijąc rekord świata.

Premiera, nowość roku
WP i wprowadzenie standardu rozliczenia kampanii za viewability, co wpłynie na cały rynek i wszystkich wydawców, a na tym z kolei zyskają reklamodawcy.

Nowością jest także (ponownie zahaczę o piłkę) wejście przez naszego piłkarza w świat mediów. Oczywiście mowa o Robercie Lewandowskim, który oprócz tego, że tak jak jego żona, aktywnie działa w mediach, postanowił wejść w naszą branżę z innej perspektywy - otwierając własną agencję.

Trend roku
Przede wszystkim stały wzrost znaczenia mediów społecznościowych. Ten trend będzie się utrzymywał przez kolejne lata, gdyż już dziś każdy widzi, jak wielką rolę w komunikacji odgrywają social media - a to dopiero początek.

Trendem roku jest także content - w końcu możemy zobaczyć bardzo dobre kampanie contentowe. Marki zaczynają inwestować w ten obszar i rozumieją, że nie należy na niego patrzeć tak jak np. na kampanie PPC.

Ciekawe i piękne jest to, że technologie używane w marketingu wnikają także do medycyny. Przykładem mogą być protezy drukowane na drukarkach 3D, ekrany 3D pomagające w operacjach wzroku. Mam nadzieję, że branże marketingu, produkcji i wszystkie inne będą ze sobą współpracowały w słusznej sprawie.

Prognoza na 2018 rok
Świat online w coraz większym stopniu zastąpi tradycyjne media. Cały czas będzie rosło znaczenie mediów społecznościowych i wideo.

Bardzo ważnym aspektem dla całej branży będzie także  temat RODO i tego, czy wszyscy zdążą z dostosowaniem się do nowych wymogów. Już w tym roku firmy zaczęły się szykować na wejście nowego unijnego rozporządzenia o ochronie danych. Ciągle słyszymy o szkoleniach i wsparciu prawniczym w tym zakresie, jednak jest to temat wymagający dużego zaangażowania i zasobów finansowych.
 
Asystenci głosowi - miejmy nadzieję, że w 2018 roku zawitają w Polsce na dobre. Zapewne szybciej uda się to Google’owi niż Aleksie.

W 2018 będziemy świadkami dalszego rozwoju botów i content marketing- jest na tym polu jeszcze wiele do zrobienia. Content przez popularyzacje adblocków wręcz musi się rozwijać.

Moją ostatnia prognozą jest adblocker w Chrome - wyskakujące okienka z reklamami lub reklamy wideo, uruchamiające się automatycznie po załadowaniu strony, mogą zniknąć całkowicie z najpopularniejszej przeglądarki na świecie. Google planuje wbudować w Google Chrome funkcję blokowania reklam niespełniających określonych wymagań, a Polacy są światowym liderem jeżeli chodzi o stosowanie adblocka, więc na pewno będą korzystali z nowych funkcji Chroma.

 


Magdalena Szmidt, head of MOSQI.TO

Komentarz do komentarzy: będzie trochę „off-marketingowo”, w końcu nie samą pracą człowiek żyje :)

Wydarzenie roku
Świat: Samowola Trumpa w obwołaniu Jerozolimy stolicą Izraela. Po 70 latach stąpania po kruchym lodzie, Donald postanawia po prostu „stopić lód” i rzucić konflikt bliskowschodni na głęboką wodę. Dyplomatyczne wydarzenie najwyższej próby.

Polska: „Rekonstrukcja rządu” czyli przewrót grudniowy po polsku.Niejeden ekspert marketingu politycznego mógłby się sporo nauczyć – jak budować ogólnonarodowe napięcie przez 2 miesiące i w efekcie nie zmienia nic.

Sukces roku
Ludzkość dorobiła się AlphaZero, który nie dość, że „jest samouczalny”, to nie przegrał żadnej rozgrywki z innymi inteligentnymi maszynami. Jeśli AI zyska świadomość i do tego jest rządna krwi, ludzkości drżyj! Może Elon Musk ma tutaj trochę racji i jest to bardziej porażka ludzkości niż sukces. Zobaczymy.

Porażka / rozczarowanie roku
Polskie występy 11 listopada, które przebiły się do świadomości międzynarodowej. Wally Olins przewraca się w grobie - lata pracy nad spiralą i hasłem: „Polska. Spring into”, a my już po 3 latach przebijamy się do świadomości międzynarodowej albo jako czarne parasole, albo maszerujący nacjonaliści. Schade!

Człowiek roku
Jeśli można nominować pośmiertnie, to zdecydowanie Stanisław Lem - za zdolność przewidywania. On, dekady temu, był lepszy niż dziś Charlie Brooker - twórca „Black Mirror”.

Serwis / kampania / projekt
Nie wiem. Serio. Jakoś te lata zlewają się w nieokreślony czasokres.
Robota VML dla Samsunga „The Missed Spaceflight” była dobra.

Premiera, nowość roku
„Blade Runner”. 35 lat oczekiwania - konkret.

Trend roku
W Polsce 2017 to był BOTOrok. Boty są trendy i pewno jeszcze parę lat tak zostanie.

Prognoza na 2018 rok
Polska: najwyższy już czas na rok komercyjnego VR.
Oh wait! Są przecież autonomiczne samochody, gdzie Kowalskiemu damy popatrzeć na reklamy ;).

Na świecie: samouczące się sieci neuronowe. AI jeszcze bardziej urośnie w siłę.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Dołącz do dyskusji: Agencje marketingu internetowego podsumowują 2017 rok i prognozują trendy na 2018

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paulina
U mnie Facebook daje radę, wybieram się na Remadays w lutym to zobaczymy co nowego wystawcy zaproponują, chciałabym jakieś ciekawe gadżety do biura.
odpowiedź
User
Janusz Kamiński
Media społecznościowe mają coraz większe znaczenie.
odpowiedź
User
Jarekks
A mi się wydaje , że w przypadku nowości nie można mówić o niczym, może w danych tego nie widać ale facebook jakoś traci moc, to samo snapchat . W social media manager widzialem różne statystyki w temacie sociali, niby wszystko rośnie, marketing rośnie, nakłady i zyski rosną, ale po samym użytkowaniu nie wiem czy mogę to stwierdzić...
odpowiedź