SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agencje reklamowe podsumowują 2016 rok i mówią o prognozach na 2017

Tym razem o najważniejszych wydarzeniach, ludziach, trendach, debiutach, kampaniach 2016 roku oraz prognozach na rok 2017 mówią serwisowi Wirtualnemedia.pl przedstawiciele czołowych agencji reklamowych i domów produkcyjnych m.in. BBDO, McCann Worldgroup, Agencja 2012, Change Serviceplan, San Markos, MullenLowe Warsaw, Peppermint, Walk i Human Ark.

Paweł Fogt, dyrektor zarządzający Agencja 2012

Wydarzenie roku
Restrukturyzacja holdingu Publicis, która w niedługim czasie może zmienić agencyjny krajobraz branży.

Sukces roku
Rosnąca siła lokalnych agencji, które z powodzeniem obsługują największe budżety reklamowe.

Porażka, rozczarowanie roku
Słabnąca pozycja agencji sieciowych, które przez lata nadawały ton branży, walka cenowa między agencjami, brak wypracowanych standardów i dobrych praktyk jeśli chodzi o przetargi.

Człowiek roku
Marek Żołędziowski za konsekwentne budowanie największej, polskiej grupy reklamowej.

Serwis, kampania, projekt roku
Sukces wieloetapowych kampanii „A ty czego szukasz” Allegro i „Chce się Ż” Żywca, które pokazują, że w dobie digitalizacji i optymalizacji nadal kluczową rolę w zdobywaniu serc i umysłów konsumentów mają chwytające za serce i budujące na emocjach kreacje. Te 2 kampanie pokazują, że to co nadal wygrywa to stara, dobra „Big Idea” oparta na prawdziwych insightach, wzmocniona bardzo dobrą egzekucją kreatywną.  

Premiera, nowość roku
Inwestycja Deloitte w Digital One pokazująca, że również w Polsce branża konsultingowa szuka swojej szansy rozwoju poprzez ekspansję na rynku komunikacji i technologii digital. Ciekawe czy wzorem rynku brytyjskiego w Polsce zainwestuje również rywal Deloitte - Accenture.

Trend roku
W Polsce - rosnące znaczenie lokalnych agencji. Nieustająca wiara marketerów w skuteczność wszelkiego rodzaju współpracy z tzw. influencerami. Na świecie - tworzenie nowych, dedykowanych i szytych na miarę struktur do obsługi międzynarodowych budżetów reklamowych i sukcesy takich agencji jak Oliver Group – wiodącej na świecie agencji typu in house, pracującej międzynarodowo dla Pepsi, BMW czy Unilever a także przejęcie europejskiego budżetu kreatywnego Toyoty przez The&Partnership.

Prognoza na 2017 rok
Jeśli nie nastąpi znaczące osłabienie wzrostu gospodarczego, którą prognozuje część obserwatorów możemy spodziewać się kontynuacji trendów tegorocznych. Więcej budżetów w rękach agencji lokalnych, umacnianie się dużych agencji digital, coraz wyższy poziom kreacji polskich marek działających w najbardziej konkurencyjnych branżach.  

 


Sławomir Skowerski, senior copywriter w GoldenSubmarine

Wydarzenie roku
Polska:
Długo wyczekiwany, wytęskniony start Netflixa. A wraz z tym dostęp do wizualnych smakołyków w postaci filmów i seriali. To zarazem świetny przykład, że w Polsce, (k)raju piratów internetowych, znaleźć można całkiem duże grono ludzi chętnych do płacenia za content na wartościowym poziomie.

Świat: Facebook, Apple, Google i inne wielkie korporacje, czerpiące zyski ze sprzedaży technologii i usług reklamowych, trafiły jakiś czas temu pod lupy europejskich urzędów skarbowych i Komisji Europejskiej. Nie wchodząc w szczegóły - chodzi o niezapłacone (ekhm… zoptymalizowane) podatki. W 2016 roku obserwowaliśmy już pierwsze poważne ruchy w tej sprawie – same Apple może mieć do zapłacenia 13 miliardów euro!

Sukces roku
Allegro jako marka zmieniająca się powoli w polski skarb narodowy. Świetne reklamy, niezły cykl filmów opartych na starych legendach i niebywałym talencie realizacyjnym Tomasza Bagińskiego.   

Na świecie oczywiście „Pokemon Go”. Gra, która wyciągnęła ludzi na powrót do parków i lasów. A do tego świetnie wykorzystująca możliwości rozszerzonej rzeczywistości. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź Rockstar Games. „GTA Go” - to by było!

Porażka, rozczarowanie
Czarny Piątek po polsku, czyli klasyczne nabieranie konsumentów na zniżki poprzedzone podwyżkami cen. Prezesi firm i księgowi chyba powinni sprawdzić, na czym polega prawdziwe szaleństwo wyprzedaży w USA.  

Jak podaje BBC, zysk Samsunga w III kwartale 2016 roku spadł o 30 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Oczywiście wszystko za sprawą koszmaru wizerunkowego z Galaxy Note 7. Porażka, która jeszcze długo będzie odbijać się czkawką na rynku technologicznym.

Człowiek roku
Śpiewał „Blurred Lines” z T-Mobile, wiązał sznurówki z Lotosem, ubierał się w Vistulę i do tego promował dwie inne marki w ciągu zaledwie kilku czerwcowych tygodni. Kto? Oczywiście Robert Lewandowski! Piłkarz-symbol, który, dzięki świadomym działaniom i odpowiedniej budowie wizerunku, z siebie i żony uczynił markę wartą na rynku grube miliony.

Człowiekiem roku w reklamie na świecie może być tylko jedna osoba - Donad Trump. Selfmade man, który sam siebie zamienił w chodzący baner wyświetlający komunikację odpowiednią do wszystkich grup docelowych.

Serwis, kampania, projekt roku
Polską reklamę, a przy okazji i moją uwagę, podbiły w 2016 roku dwie wielkie kampanie. „Nie chcę być strażakiem” pokazało, jak przy ograniczonych środkach i świetnym pomyśle można zrobić kampanię, która poruszy od góry do dołu cały polski internet. „Wiedźmin: Dziki Gon” pokazał za to, jak mając te środki, można stworzyć projekt, o którym z wypiekami na twarzy będą mówić internauci na całym świecie.

Na świecie w 2016 roku pojawiło się wiele wspaniałych kampanii i reklam - od tańczącej kobiety z Kenzo po stylizowany na trailer spot Burberry. Moją uwagę zwrócił za to szalony rozwój gier onlinowych i wejście ich z butami w świat klasycznej, ATLowej reklamy. Kojarzycie kampanię gry „Mobile Strike - Arnold’s Fight” ze Schwarzeneggerem w roli głównej? Na pewno widzieliście ją w telewizorach. A na YouTubie ma już 102 miliony odsłon!

Premiera, nowość roku
Content marketing w polskim wydaniu, czyli wejście w buty wielkich, światowych stacji telewizyjnych. W efekcie możemy oglądać onlinowo takie perły serialowe jak „Belfer” czy „Artyści”. Mam nadzieję, graniczącą z pewnością, że ten trend będzie się utrzymywał. Bo polscy internauci lubią dobre filmy i chętnie za nie nawet zapłacą.

Premiera roku na świecie to oczywiście serial „Stranger Things”. Nie tylko ze względu na świetną historię. To serial bazujący na naszym sentymencie, przekuwający nasze wspomnienia w swoją siłę. Nostalgia za starymi dobrymi latami 80. i inspiracja wielu nowych reklam.

Trend roku
Oczywiście wideo i content marketing. Sprzedawanie ważnych treści i autentycznych emocji i doznań. Wiele firm nauczyło się to robić naprawdę dobrze.

Prognoza na 2017
Content marketing i wideo - dalszy rozwój w tym kierunku. Dodatkowo kolejne kroki w kierunku personalizacji i indywidualizacji przekazu reklamowego. A co za tym idzie – coraz mniej naszej prywatności. Kliknąłeś, że lubisz zdjęcie koleżanki wypoczywającej na plaży w Egipcie? Szykuj się na to, że za chwilę zobaczysz szereg reklam z ofertami last minute pod piramidy. Trochę strach.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Dołącz do dyskusji: Agencje reklamowe podsumowują 2016 rok i mówią o prognozach na 2017

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
obserwator
Łukasz Gujski pijany albo niespelna rozumu
odpowiedź
User
Agnus
Panie Sławomirze, Pan Bagiński to Tomasz, nie Przemysław! ;)

odpowiedź
User
Nick
Przeciez to podsumowanie nie ma zadnej wartosci jesli nie ma wypowiedzi Michała "Stratega od wszystkiego" B.!
odpowiedź