SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Brytyjscy wydawcy chcą od Facebooka i Google podatku na rozwój dziennikarstwa

News Media Association, organizacja zrzeszająca brytyjskich wydawców gazet zaapelowała do rządu o wprowadzenie dodatkowego podatku od największych firm technologicznych, takich jak Google i Facebook. Środki z nowej daniny miałyby zostać przeznaczone na wspieranie w Wielkiej Brytanii branży medialnej i rozwój dziennikarstwa w tym kraju.

O propozycjach News Media Association (NMA) poinformował m.in. „The Guardian”, który tak jak większość brytyjskich dzienników jest członkiem tej organizacji.

Stowarzyszenie apeluje do rządu Wielkiej Brytanii o wprowadzenie nowego podatku który miałby objąć największe technologiczne firmy działające w internecie, takie jak Google czy Facebook.

W założeniach środki z proponowanej daniny miałyby być przeznaczone na wspieranie rozwoju brytyjskiego dziennikarstwa oraz wydawców, którzy zdaniem NMA m.in. z powodu duopolu Google i Facebooka tracą znaczną część swoich przychodów. Na poparcie swoich słów organizacja podaje, że w ciągu 10 lat (pomiędzy 2007 a 2017 r.) wpływy segmentu brytyjskich dzienników zmalały z 6,8 do 3,6 mld funtów rocznie.

Stowarzyszenie proponuje także, by odpowiednie instytucje regulacyjne w Wielkiej Brytanii wprowadziły przepisy zgodnie z którymi największe platformy internetowe staną się w pełni odpowiedzialne za treści które są na nich publikowane.

NMA przekonuje też w apelu do brytyjskiego rządu, że właściwe będzie obniżenie podatków dla wydawców przy podejmowaniu przez nich dzialań związanych z rozwijaniem wartościowych form dziennikarstwa, takich jak np. dziennikarstwo śledcze.

Obecne żądania News Media Association nie są w ostatnim czasie jedyną inicjatywą zmierzającą do ograniczenia duopolu Facebooka i Google w branży wydawniczej i reklamowej. W czerwcu br. The Telegraph, Guardian News and Media i News UK (właściciel „The Sun” i „The Times”) stworzyli projekt o nazwie The Ozone Project. Jest to porozumienie mające zaoferować reklamodawcom wspólną ofertę konkurencyjną dla dominujących na rynku internetowych gigantów.

Dołącz do dyskusji: Brytyjscy wydawcy chcą od Facebooka i Google podatku na rozwój dziennikarstwa

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Andre
Płacz, płacz i płacz.
A przecież wystarczy zlikwdować profilie/strony na FB i przestać dawać mu za darmo treści.

Użytkownicy fejsa będą musieli z niego wyjść, żeby poczytać coikolwiek poza komentarzami kolegów i znajomych, a sam fejs nie tworzy treści wartych czytania, więc będzie musiał zaproponować coś, by wydawcy wrócili.
odpowiedź