WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

PiS i premier Beata Szydło wysoko w social mediach w sezonie wakacyjnym

Gorący temat

Łukasz Sitek zawieszony po informacji, że bez biletu awanturował się w pociągu i powoływał na pracę w TVP Info

41

Co drugi Polak negatywnie o relacjach Kościoła i PiS, 70 proc. nie chce polityki podczas kazań

2017-09-19 A A A KOMENTARZE: 1 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Niemal połowa dorosłych Polaków (48%) negatywnie ocenia relacje polskiego Kościoła i PiS, uważając je za zbyt bliskie, a 63% badanych uważa, że Kościół powinien zachować neutralność wobec polityki rządu. Większość (70%) jest również krytyczna wobec poruszania tematów politycznych podczas kazań - wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu Ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński

Tylko 16% Polaków pozytywnie ocenia relacje Kościoła i partii rządzącej, natomiast niemal połowa (48%) ocenia je negatywnie, uważając, że są one zbyt bliskie.

Negatywny stosunek przeważa wśród zwolenników PO i Nowoczesnej (po 71%), jednak sceptyków nie brakuje również wśród wyborców Kukiz’15 (48%) oraz PiS (20%).

Tylko 6% badanych twierdzi, że Kościół powinien popierać politykę PiS, a zdecydowana większość (63%) jest zdania, że powinien on zachować neutralność. Odpowiedzi takie padają niezależnie od sympatii politycznych badanych oraz ich zaangażowania religijnego. Uważa tak bowiem 86% sympatyków Kukiz’15, 72% sympatyków PO, 53% - Nowoczesnej oraz 47% - PiS-u. Tego zdania są zarówno katolicy praktykujący, jak i niepraktykujący (po 62%).

Polacy są także bardzo krytyczni wobec poruszania tematów politycznych podczas kazań w trakcie nabożeństw w kościele. 70% badanych ocenia to zjawisko negatywnie. Najwięcej przeciwników jest wśród zwolenników PO (95%) i Nowoczesnej (94%). Tego zdania jest również 60% praktykujących katolików. Przewaga zwolenników poruszania tematów politycznych podczas kazań jest wyłącznie wśród sympatyków PiS.

Najwięcej osób deklarujących się jako praktykujący katolicy jest wśród zwolenników PiS (66%) i Kukiz’15 (62%), a w dalszej kolejności wśród sympatyków PO (45%) i Nowoczesnej (26%).

Badanie zostało przeprowadzone dla serwisu Ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna, w dniach 8-11 września 2017 r., metodą CAWI, na próbie ogólnopolskiej N=1051 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Autor: km

Wiecej informacji: Kościół, PiS, religia

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia