SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co drugi Polak negatywnie o relacjach Kościoła i PiS, 70 proc. nie chce polityki podczas kazań

Niemal połowa dorosłych Polaków (48%) negatywnie ocenia relacje polskiego Kościoła i PiS, uważając je za zbyt bliskie, a 63% badanych uważa, że Kościół powinien zachować neutralność wobec polityki rządu. Większość (70%) jest również krytyczna wobec poruszania tematów politycznych podczas kazań - wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu Ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Jarosław KaczyńskiArticle

Tylko 16% Polaków pozytywnie ocenia relacje Kościoła i partii rządzącej, natomiast niemal połowa (48%) ocenia je negatywnie, uważając, że są one zbyt bliskie.

Negatywny stosunek przeważa wśród zwolenników PO i Nowoczesnej (po 71%), jednak sceptyków nie brakuje również wśród wyborców Kukiz’15 (48%) oraz PiS (20%).

Tylko 6% badanych twierdzi, że Kościół powinien popierać politykę PiS, a zdecydowana większość (63%) jest zdania, że powinien on zachować neutralność. Odpowiedzi takie padają niezależnie od sympatii politycznych badanych oraz ich zaangażowania religijnego. Uważa tak bowiem 86% sympatyków Kukiz’15, 72% sympatyków PO, 53% - Nowoczesnej oraz 47% - PiS-u. Tego zdania są zarówno katolicy praktykujący, jak i niepraktykujący (po 62%).

Polacy są także bardzo krytyczni wobec poruszania tematów politycznych podczas kazań w trakcie nabożeństw w kościele. 70% badanych ocenia to zjawisko negatywnie. Najwięcej przeciwników jest wśród zwolenników PO (95%) i Nowoczesnej (94%). Tego zdania jest również 60% praktykujących katolików. Przewaga zwolenników poruszania tematów politycznych podczas kazań jest wyłącznie wśród sympatyków PiS.

Najwięcej osób deklarujących się jako praktykujący katolicy jest wśród zwolenników PiS (66%) i Kukiz’15 (62%), a w dalszej kolejności wśród sympatyków PO (45%) i Nowoczesnej (26%).

Badanie zostało przeprowadzone dla serwisu Ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna, w dniach 8-11 września 2017 r., metodą CAWI, na próbie ogólnopolskiej N=1051 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co drugi Polak negatywnie o relacjach Kościoła i PiS, 70 proc. nie chce polityki podczas kazań

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mat
A KORWiN, PSL, SLD, Partia Razem??? Zbadali kilka wybranych partii i myślą, że to dobre badanie jest... Poza tym badanie deklaratywne ma mało wspólnego z rzeczywistością. Z tych danych wynikałoby bowiem, że w Polsce jest ok. 50% praktykujących katolików, 36% niepraktykujących katolików (choć ta kategoria jest błędna jako sprzeczna sama w sobie), 13% ateistów/agnostyków i 1% innych wyznań. Tymczasem poza ostatnią kategorią realia są dokładnie odwrotne tzn. katolików jest tylko nieco ponad 13% (bodajże 19% uczęszcza na niedzielne msze św., z czego do komunii przystępuje tylko ok. połowa), ludzi którzy mają problemy z opowiedzeniem się w co/kogo wierzą ok 50%, a ateistów/agnostyków pomiędzy 30-40%
odpowiedź