SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Cyfrowy Polsat kupi akcje Netii w ramach wezwania

Cyfrowy Polsat oraz Karswell Limited podjęli decyzję o nabyciu akcji Netii w ramach wezwania pomimo nieziszczenia się jednego warunku, podano w komunikacie.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

„Podmioty nabywające akcje w wezwaniu tj. wzywający oraz Karswell Limited podjęli decyzję o nabyciu akcji spółki w ramach wezwania pomimo nieziszczenia się […] warunku zastrzeżonego w treści wezwania" – czytamy w komunikacie.

Nie ziścił się warunek zastrzeżony w punkcie 30 podpunkt (b) wezwania, tj. rada nadzorcza spółki nie podjęła uchwały w przedmiocie przyjęcia tekstu jednolitego statutu spółki obejmującego zarejestrowaną przez właściwy sąd rejestrowy zmianę kapitału zakładowego spółki wynikającą z obniżenia kapitału zakładowego spółki, wskazano w informacji.

Pozostałe warunki zostały spełnione: wzywający otrzymał bezwarunkową zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji; walne zgromadzenie Netii podjęło uchwałę w przedmiocie obniżenia kapitału zakładowego, tj. w drodze umorzenia wszystkich akcji własnych posiadanych przez spółkę, w liczbie 13 102 314 akcji spółki, reprezentujących 3,76% kapitału zakładowego; do dnia zakończenia przyjmowania zapisów na akcje spółki w wezwaniu nie odbyło się zwyczajne walne zgromadzenie spółki, a więc nie podjęto też uchwał w przedmiocie podziału zysku za rok obrotowy 2017.

Na początku grudnia 2017 r. Cyfrowy Polsat ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 119 349 971 akcji Netii, stanowiących 34,24% kapitału zakładowego oraz 34,24% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, po cenie 5,77 zł za sztukę.

Wcześniej w grudniu Cyfrowy Polsat nabył pakiet łącznie ok. 32% akcji spółki Netia od dwóch znaczących akcjonariuszy - Mennicy Polskiej oraz FIP 11 Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych (FIZAN) za łączną kwotę 638,8 mln zł.

Cyfrowy Polsat jest już największym akcjonariuszem Netii. Po ponad 5 proc. akcji spółki mają też Sisu Capital Limited (13,22 proc.), FIP 11 FIZ AN (12,24 proc.), OFE PZU Złota Jesień (10,43 proc.), OFE Nationale-Nederlanden (8,05 proc.) oraz OFE Aviva BZ WBK (6,89 proc.).

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,34 mld zł wpływów sprzedażowych oraz  292,2 mln zł zysku netto. Liczba abonentów firmy zmalały w skali roku o 1,8 proc. do 5,74 mln, za to liczba sprzedanych im usług zwiększyła się o 3,4 proc. do 13,8 mln.

Z kolei Netia od stycznia do marca br. miała 21,18 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 12,46 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane wpływy sprzedażowe firmy zmalały z 365,01 do 346,9 mln zł.

Po co Cyfrowemu Polsatowi Netia?

Ogłaszając na początku grudnia ub.r. zamiar kupna kontrolnego pakietu akcji Netii, Cyfrowy Polsat jako główne atuty tej firmy wymienił infrastrukturę do stacjonarnych usług telekomunikacyjnych i bazę ok. miliona klientów (946 tys. indywidualnych i 25 tys. biznesowych), a także fakt, że zasoby firmy są głównie w dużych miastach i aglomeracjach, gdzie CP jest mniej obecny z usługami telewizyjnymi i internetowymi.

W prezentacji Cyfrowy Polsat podkreślił, że po przejęciu zasobów Netii będzie miał najszerszą ofertę wśród dostawców telewizyjno-telekomunikacyjnych.

- Netia to dla nas cenna infrastruktura, atrakcyjna baza klientów i wejście na całkowicie nowy rynek. To potencjalne połączenie dwóch doskonale uzupełniających się biznesów, naturalny etap rozwoju naszej Grupy, możliwość zaproponowania kolejnej usługi obecnym i przyszłym klientom oraz atrakcyjne wzmocnienie pakietu usług zintegrowanych dostępnych dla wszystkich Polaków - wyliczał Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu.

- Zyskamy większą elastyczność przy dalszym planowaniu rozbudowy naszej sieci telekomunikacyjnej i możliwość realizowania celowanych inwestycji zarówno dla technologii mobilnych, jak i światłowodowych. Co ważne, realizowany obecnie średnioterminowy plan rozwoju Netii doskonale uzupełnia plany inwestycyjne naszej Grupy i pozwoli wdrażać je jeszcze efektywniej, z korzyścią zarówno dla naszych klientów, jak i akcjonariuszy - dodał Solorz.

Z kolei pytani przez Wirtualnemedia.pl eksperci z rynku telekomunikacyjnego zwrócili uwagę, że ta transakcje to kolejny etap konsolidacji branży szykującej się na nowy standard 5G.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat kupi akcje Netii w ramach wezwania

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing