SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dominika Kulczyk dołącza do Foundry i publikuje raport dotyczący ubóstwa menstruacyjnego

Dominika Kulczyk dołączyła do Foundry - międzynarodowej grupy filantropów będącej częścią inicjatywy Founders Pledge. Pierwszym efektem tej współpracy jest publikacja raportu podejmującego temat przeciwdziałania ubóstwu menstruacyjnemu na świecie.

Dominika Kulczyk; fot. Piotr Porebski Dominika Kulczyk; fot. Piotr Porebski

Raport „Krwawy problem. Ubóstwo menstruacyjne: dlaczego i jak musimy je zakończyć” to pierwsze na świecie opracowanie poświęcone analizie sektora zdrowia i higieny menstruacyjnej oraz efektywności programów pomocowych mających przeciwdziałać ubóstwu menstruacyjnemu. Problem ten polega na ograniczeniu z powodów ekonomicznych dostępu do odpowiednich produktów higienicznych (tamponów czy podpasek), ale także np. do edukacji związanej z okresem.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Szacuje się, że spośród 1,9 mld osób menstruujących na świecie, około 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Raport Kulczyk Foundation i Founders Pledge wskazuje, że na walkę z tym problemem przeznacza się jedynie od 10 do 100 mln dolarów rocznie, podczas gdy tylko w samych Stanach Zjednoczonych na działania dobroczynne co roku wydawane jest około 450 mld dolarów. Jak dotąd, sektorowi MHH brakowało bazy dowodowej. Z tego powodu podmioty niosące pomoc w tej sferze nie dysponowały porównywalnymi danymi, określającymi pełny poziom ubóstwa menstruacyjnego na świecie. Wynika to z faktu, iż zjawisko to zaczęto badać dopiero na początku XXI wieku.

Problem ten jest obecny również w Polsce - jak wynika z wyników badań na temat postrzegania okresu w naszym kraju, opublikowanych niedawno przez Kulczyk Foundation, co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich środków higienicznych.  
 

Raport łączy teorię z praktyką, umożliwiając wypracowanie kryteriów oceniania, a co za tym idzie, również finansowania, podmiotów aktywnych w tej sferze. Wskazuje także na fakt, że sektor zdrowia i higieny związanej z okresem ma wpływ na sytuację całych społeczeństw, ma swoje odbicie w ekonomii, czy edukacji. Poprawa w tej sferze wymaga więc kompleksowego i systemowego podejścia.

Autorzy raportu przeanalizowali działalność 80 organizacji przeciwdziałających zjawisku ubóstwa menstruacyjnego. Wybrano 8 z nich jako przykłady podmiotów niosących pomoc w sposób najbardziej efektywny. Działają one wyjątkowo skutecznie wspierając kobiety w kwestii MHH i wykorzystują narzędzia umożliwiające ewaluację i monitoring działań.  
 
- Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy bo są zbyt biedne, aby mieć okres - komentuje Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation. - Zbyt długo zaniedbywano działania na rzecz rozwiązania tego problemu. Jestem dumna z tego, że rozpoczęliśmy współpracę z Founders Pledge. Wspólnie postawiliśmy pierwszy krok w kierunku zrozumienia, jak w najszybszy możliwy sposób poprawić sytuację osób cierpiących z powodu ubóstwa menstruacyjnego. Międzynarodowa społeczność musi się zjednoczyć i podjąć skoordynowaną aktywność na rzecz kobiet i dziewcząt, które każdego miesiąca muszą wybierać czy kupić jedzenie, czy podpaski - dodaje.

Kulczyk jest pierwszą osobą z Europy Środkowo-Wschodniej, która dołączyła do Foundry - organizacji będącej częścią inicjatywy Founders Pledge mającej na celu wspierać największych światowych przedsiębiorców zaangażowanych w działalność dobroczynną.

Dołącz do dyskusji: Dominika Kulczyk dołącza do Foundry i publikuje raport dotyczący ubóstwa menstruacyjnego

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
niestety to duży problem nawet w polsce a już nie mówiąc o krajach trzeciego swiata. dobrze że Kulczyk zwróciła na to uwagę i próbuje coś zrobić.
0 0
odpowiedź
User
Marta
Brawo, tak bardzo potrzebowaliśmy takiego wsparcia.. szanuję
0 0
odpowiedź
User
Lara
Nikt inny nie zwrócił na to uwagi wcześniej, a to jest duży problem! Dobrze, że Dominika sie tym zajęła
0 0
odpowiedź