SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dominika Kulczyk dołącza do Foundry i publikuje raport dotyczący ubóstwa menstruacyjnego

Dominika Kulczyk dołączyła do Foundry - międzynarodowej grupy filantropów będącej częścią inicjatywy Founders Pledge. Pierwszym efektem tej współpracy jest publikacja raportu podejmującego temat przeciwdziałania ubóstwu menstruacyjnemu na świecie.

Dominika Kulczyk; fot. Piotr PorebskiArticle

Raport „Krwawy problem. Ubóstwo menstruacyjne: dlaczego i jak musimy je zakończyć” to pierwsze na świecie opracowanie poświęcone analizie sektora zdrowia i higieny menstruacyjnej oraz efektywności programów pomocowych mających przeciwdziałać ubóstwu menstruacyjnemu. Problem ten polega na ograniczeniu z powodów ekonomicznych dostępu do odpowiednich produktów higienicznych (tamponów czy podpasek), ale także np. do edukacji związanej z okresem.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Szacuje się, że spośród 1,9 mld osób menstruujących na świecie, około 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Raport Kulczyk Foundation i Founders Pledge wskazuje, że na walkę z tym problemem przeznacza się jedynie od 10 do 100 mln dolarów rocznie, podczas gdy tylko w samych Stanach Zjednoczonych na działania dobroczynne co roku wydawane jest około 450 mld dolarów. Jak dotąd, sektorowi MHH brakowało bazy dowodowej. Z tego powodu podmioty niosące pomoc w tej sferze nie dysponowały porównywalnymi danymi, określającymi pełny poziom ubóstwa menstruacyjnego na świecie. Wynika to z faktu, iż zjawisko to zaczęto badać dopiero na początku XXI wieku.

Problem ten jest obecny również w Polsce - jak wynika z wyników badań na temat postrzegania okresu w naszym kraju, opublikowanych niedawno przez Kulczyk Foundation, co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich środków higienicznych.  
 

Raport łączy teorię z praktyką, umożliwiając wypracowanie kryteriów oceniania, a co za tym idzie, również finansowania, podmiotów aktywnych w tej sferze. Wskazuje także na fakt, że sektor zdrowia i higieny związanej z okresem ma wpływ na sytuację całych społeczeństw, ma swoje odbicie w ekonomii, czy edukacji. Poprawa w tej sferze wymaga więc kompleksowego i systemowego podejścia.

Autorzy raportu przeanalizowali działalność 80 organizacji przeciwdziałających zjawisku ubóstwa menstruacyjnego. Wybrano 8 z nich jako przykłady podmiotów niosących pomoc w sposób najbardziej efektywny. Działają one wyjątkowo skutecznie wspierając kobiety w kwestii MHH i wykorzystują narzędzia umożliwiające ewaluację i monitoring działań.  
 
- Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy bo są zbyt biedne, aby mieć okres - komentuje Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation. - Zbyt długo zaniedbywano działania na rzecz rozwiązania tego problemu. Jestem dumna z tego, że rozpoczęliśmy współpracę z Founders Pledge. Wspólnie postawiliśmy pierwszy krok w kierunku zrozumienia, jak w najszybszy możliwy sposób poprawić sytuację osób cierpiących z powodu ubóstwa menstruacyjnego. Międzynarodowa społeczność musi się zjednoczyć i podjąć skoordynowaną aktywność na rzecz kobiet i dziewcząt, które każdego miesiąca muszą wybierać czy kupić jedzenie, czy podpaski - dodaje.

Kulczyk jest pierwszą osobą z Europy Środkowo-Wschodniej, która dołączyła do Foundry - organizacji będącej częścią inicjatywy Founders Pledge mającej na celu wspierać największych światowych przedsiębiorców zaangażowanych w działalność dobroczynną.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dominika Kulczyk dołącza do Foundry i publikuje raport dotyczący ubóstwa menstruacyjnego

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
niestety to duży problem nawet w polsce a już nie mówiąc o krajach trzeciego swiata. dobrze że Kulczyk zwróciła na to uwagę i próbuje coś zrobić.
odpowiedź
User
Marta
Brawo, tak bardzo potrzebowaliśmy takiego wsparcia.. szanuję
odpowiedź
User
Lara
Nikt inny nie zwrócił na to uwagi wcześniej, a to jest duży problem! Dobrze, że Dominika sie tym zajęła
odpowiedź