WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Szefowa Newsweek.pl Aleksandra Karasińska będzie też kierowała redakcją Forbes.pl

Gorący temat

Ewa Bugała wraca do Telewizji Polskiej, ma pracować w biurze prasowym

0

Zygmunt Solorz trzeci na liście „Forbesa” z majątkiem 10,2 mld zł, Heronim Ruta i Aldona Wejchert w dół

2018-02-22 A A A KOMENTARZE: 7 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Zygmunt Solorz znalazł się na trzecim miejscu tegorocznej listy najbogatszych Polaków opublikowanej przez „Forbes”. Majątek współtwórcy Grupy Cyfrowy Polsat oszacowano na 10,201 mld zł. Czołówka zestawienia pozostaje bez zmian - na pierwszym miejscu są Dominika i Sebastian Kulczykowie przed Michałem Sołowowem.

Zygmunt Solorz Zygmunt Solorz

W nowej edycji listy 100 najbogatszych Polaków opublikowanej przez „Frobes” 3. pozycja Zygmunta Solorza pozostała bez mian w porównaniu z rankingiem z roku 2017, choć wartość majątku biznesmena została wyceniona niżej – na poziomie 10,201 mld zł w porównaniu z 10,305 mld zł sprzed roku.

W październiku 2016 r. Zygmunt Solorz zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej Cyfrowego Polsatu i skupił się na tworzeniu strategii oraz nadzorze nad ich wdrażaniem we wszystkich firmach z jego grupy kapitałowej.

Solorz jest kluczowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu, należące do niego akcje są warte ponad 8 mld zł, na początku lutego br. biznesmen dokupił udziały CP, dzięki którym ma 66 proc. głosów na WZA. Jest też największym inwestorem na warszawskiej giełdzie.

Na 26. miejscu zestawienia „Forbesa” znalazł się Heronim Ruta, od wielu lat bliski współpracownik Zygmunta Solorza, którego majątek wyceniono na 1,323 mld zł. Obecne miejsce Ruty oznacza spadek w rankingu, bowiem w ub.r. zajął on 18. pozycję z majątkiem na poziomie 1,328 mld zł.

Na tegorocznej liście oprócz Solorza i Ruty znalazły się też 3 inne osoby z branży mediów. 52. miejsce zajął Krzysztof Klicki, założyciel firmy Kolporter zajmującej się kolportażem i sprzedażą prasy. Jego majątek wyceniono, podobnie jak rok wcześniej na 820 mln zł.

O trzy oczka niżej, na 55. pozycji znalazła się Aldona Wejchert, wdowa po współwłaścicielu Grupy ITI Janie Wejchercie z majątkiem oszacowanym na 763 mln zł – bez zmian rok do roku. 60. miejsce w ubiegłorocznym rankingu stracił także Dariusz Dąbski, właściciel i prezes Telewizji Puls. Jego majątek „Forbes” wycenił obecnie na 632 mln zł, co uplasowało biznesmena na 68. pozycji na liście.

Liderami zestawienia są tak jak w ub.r. Dominika i Sebastian Kulczykowie. Obecnie wartość ich majątku oszacowano na 13,898 mld zł wobec 14,273 mld rok wcześniej. Na 2. miejscu znalazł się Michał Sołowow wyceniony przez „Forbes” na 11,410 mld zł (11,814 mld przed rokiem).

Poniżej pierwsza 10-tka tegorocznego zestawienia 100 najbogatszych Polaków magazynu „Forbes”.

1. Sebastian i Dominika Kulczyk – 13,989 mld zł
2. Michał Sołowow – 11,410 mld zł
3. Zygmunt Solorz – 10,201 mld zł
4. Jerzy Starak – 6,315 mld zł
5. Dariusz Miłek – 5,028 mld zł
6. Tomasz Biernacki – 4,175 mld zł
7.  Paweł Marchewka – 3,527 mld zł
8.  Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie – 3,442 mld zł
9.  Zbigniew Juroszek – 3,070 mld zł
10. German Efromovich – 3,035 mld zł

W artykule wstępnym zapowiadającym tegoroczne zestawienie najbogatszych Polaków Paweł Zielewski, redaktor naczelny polskiej edycji „Forbesa” wylicza, że łączny majątek wszystkich osób ujętych w „setce” wynosi 147 mld zł. Na liście znalazła się także rekordowa liczba 37 miliarderów, a majątek wszystkich bohaterów tegorocznej listy w ciągu roku powiększył się o 16 mld zł.

- Wszyscy polscy miliarderzy, a jest ich w tym roku 37, mogliby zapewnić funkcjonowanie państwa przez jakiś miesiąc - ujawnia w artykule Paweł Zielewski. - Łączne majątki rodzeństwa Kulczyków, Michała Sołowowa i Zygmunta Solorza utrzymałyby poziom życia w Polsce przez nieco ponad tydzień. To i tak nie najgorzej, bo np. rząd Chin wydałby pieniądze Jacka Ma, najbogatszego Chińczyka, w niecałe cztery dni, a Donald Trump pieniądze Jeffa Bezosa w dni pięć.

Autor: ps

Wiecej informacji: Forbes, Zygmunt Solorz, lista najbogatszych Polaków, najbogatsi Polacy

Komentarze (7) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia