WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Prezydent Duda musi przyciągnąć wyborców z centrum, a do tego potrzebuje mediów innych niż prawicowe (opinie)

Gorący temat

Cyfrowy Polsat miał mniej abonentów w 2017 roku, ale sprzedaje im więcej usług. Kwartalny zysk zmalał o połowę wskutek zaległych podatków

0

Wydawca i naczelny „Gazety Polskiej” mają przeprosić Adama Michnika za sugestię Jerzego Targalskiego o usprawiedliwianiu korupcji

2017-08-09 A A A KOMENTARZE: 7 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że wydawca i redaktor naczelny „Gazety Polskiej” (Niezależne Wydawnictwo Polskie) mają przeprosić redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Adama Michnika za sugestię z artykułu Jerzego Targalskiego z 2005 roku, jakoby Michnik „usprawiedliwiał korupcję, jeśli korzystali na niej komuniści”. Sąd oddalił natomiast roszczenia finansowe naczelnego „GW”.

Adam Michnik, fot. PAP/Tomasz Gzell Adam Michnik, fot. PAP/Tomasz Gzell

W opublikowanym w „Gazecie Polskiej” w 2005 roku artykule „Gry i zabawy Ubekistanu” Jerzy Targalski opisywał aktualną sytuację polityczną. O Adamie Michniku napisał m.in.: „Oczywiście można powiedzieć, że redaktor Michnik w niespodziewanym napadzie uczciwości postanowił zlikwidować w Polsce korupcję, którą poprzednio usprawiedliwiał, jeśli korzystali na niej komuniści”.

Adam Michnik skierował w tej sprawie pozew o ochronę dóbr osobistych. Domagał się od wydawcy i redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” przeprosin i przekazania 30 tys. zł na cel społeczny.

W trakcie procesu kilka razy zmieniali się sędziowie, dlatego wyrok pierwszej instancji zapadł dopiero w 2014 roku. Sąd Okręgowy orzekł, że pozwani mają opublikować przeprosiny, natomiast oddalił roszczenie finansowe. W uzasadnieniu sędzia oceniła, że stwierdzenie z artykułu jest nieprawdziwe, nieuczciwe i obraźliwe, ponadto stanowią informację, którą można oceniać pod względem prawdziwości, a nie opinię. Pozwani tłumaczyli, że pojęcie korupcji zostało użyte w znaczeniu ogólnego rozkładu moralnego, z czym sąd się nie zgodził, podkreślając, że jest to dawanie i przyjmowanie korzyści materialnych.

Rok później Sąd Apelacyjny w całości oddalił pozew, uznając zdanie z tekstu Targalskiego za opinię. Pełnomocnik Adama Michnika złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, który w ub.r. skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia w sądzie drugiej instancji. Ponadto uznał, że słowa o usprawiedliwianiu korupcji przez Michnika nie zostały sformułowane jak opinia, tylko stwierdzenie faktu.

We wtorek Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok wydany w 2014 roku w pierwszej instancji, oddalając apelacje zarówno Michnika, jak też wydawcy i redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”. Orzekająca w sprawie sędzia uzasadniła, że stwierdzenie o korupcji nie jest oceną, tylko informacją, a ponadto nie dotyczyło korupcji w znaczeniu politycznym, tylko w sensie ścisłym. Uznała, że w konsekwencji naruszono dobra osobiste Michnika oraz wprowadzono w błąd czytelników „GP”. Jednocześnie oddalono roszczenia finansowe, argumentując, że sam Adam Michnik stwierdził, że w procesie chodzi mu o obronę swojego dobrego imienia.

Pełnomocnik wydawcy i redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” stwierdził, że rozważa skierowanie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Natomiast mecenas Adama Michnika wyraził zadowolenie z takiego wyroku.

Według danych ZKDP w maju br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Polskiej” wynosiła 35 687 egz.

Autor: tw

Wiecej informacji: Gazeta Polska, Tomasz Sakiewicz, Jerzy Targalski, Adam Michnik

Komentarze (7) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia