SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Czy Google płaci Apple 3 mld dolarów rocznie za domyślną wyszukiwarkę w iOS? Analitycy Bernstein Bank twierdzą, że tak

Według nieoficjalnych informacji i analiz Bernstein Bank koncern Google może wnosić rocznie do kasy Apple nawet 3 miliardy dolarów w zamian za utrzymywanie Google jako domyślnej wyszukiwarki w systemie iOS. Jednak według analityków przychody reklamowe wynikające z ruchu generowanego przez użytkowników iPhone’ów oraz iPadów czynią tę wysoką opłatę opłacalną.

Article

Doniesienia na temat wysokich opłat wnoszonych do Apple przez Google rozpowszechniły zachodnie serwisy (m.in. CNBC) opierając się na analizach banku inwestycyjnego Bernstein Bank.

Z wyliczeń dokonanych przez analityków na podstawie dokumentów finansowych wynika, że w 2014 r. Google płacił rocznie kwotę miliarda dolarów za to, że Apple traktował jego wyszukiwarkę jako domyślną w mobilnym systemie operacyjnym iOS.

Według analiz ekspertów Bernstein Bank sytuacja od tamtej pory mogła ulec znaczącej zmianie w związku z rosnącą sprzedażą urządzeń pracujących pod kontrolą iOS (Apple kontroluje dzisiaj ok. 18 proc. rynku smartfonów) oraz zwiększającym się ruchem internetowym generowanym przez użytkowników iPhone’ów oraz iPadów.

W efekcie kwota corocznej opłaty wnoszonej przez Google w zamian za utrzymywanie dominującej pozycji jego wyszukiwarki w iOS może sięgać kwoty 3 mld dol.

Szacowana danina płacona przez Google robi wrażenie, jednak analitycy Bernstein Bank podchodzą do niej racjonalnie i są dalecy od zdziwienia. W ich opinii dzięki ruchowi internetowemu w wyszukiwarce generowanemu przez użytkowników iOS roczne przychody reklamowe Google z tego źródła prawdopodobnie uzasadniają biznesowo wspomniany wydatek. W dodatku Google musi godzić się na warunki dyktowane przez koncern kierowany przez Tima Cooka, bowiem Apple w łatwy sposób (za pomocą kolejnej aktualizacji systemu) może pozbawić wyszukiwarkę Google uprzywilejowanej pozycji w iOS stawiając na tej samej pozycji jej konkurentów - należącą do Microsoftu wyszukiwarkę Bing czy podobną platformę prowadzoną przez Yahoo.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Czy Google płaci Apple 3 mld dolarów rocznie za domyślną wyszukiwarkę w iOS? Analitycy Bernstein Bank twierdzą, że tak

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing